ΓΙΑΡΟ

Στο ισόπαλο 1-1 στην έδρα της Γιβάσκιλα έμεινε την προηγούμενη αγωνιστική η Γιάρο. Προηγήθηκε με το «καλημέρα» στο 2’, έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως μια αδράνεια της άμυνας στο 65’ έφερε τη ισοφάριση. Δεύτερη σερί ισοπαλία, παραμένει αήττητη στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, μετρώντας απολογισμό 1-3-0. Την περσινή σεζόν πλήρωσε το κακό φίνις που πραγματοποίησε, αφού δεν πέτυχε νίκη στα 12 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-6-6). Το μεγάλο φαβορί για την επάνοδο στη Veikkausliiga, καθώς διαθέτει το ακριβότερο ρόστερ. Στα συν και η παραμονή του Ερεμένκο στον πάγκο της ομάδας για όγδοη σερί σεζόν. Θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της, καθώς στις δύο πρώτες αγωνιστικές μετράει δύο ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γιβάσκιλα.

Στατιστικό: Τέσσερα συνεχόμενα Under 2.5 μετράει η Γιάρο στα φετινά της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΚΠΒ

Την εντυπωσιακή πορεία που πραγματοποιεί στο ξεκίνημα συνέχισε η ΚΠΒ-Ζ ή αλλιώς Κοκόλα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της με την Ούλου. Ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο μέρος, καθώς προηγήθηκε 2-0 (26’ 45’), χάρη σε δύο γκολ του δανεικού από τη Κέμι Κινγκς Τσιμπάσου (ΜΕ 4/5). Στην επανάληψη δέχθηκε μέσα σε τρία λεπτά την ισοφάριση (56’, 59’) και το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Πρώτη απώλεια βαθμών για το σύνολο του Γλιμάκι μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα (3Χ3). Οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας συλλέξει 10 βαθμούς και παρότι δεν είναι από τα φαβορί για την άνοδο, αποδεικνύει κάθε αγωνιστική που περνάει ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της. Επιβλητική ήταν στο μοναδικό ματς που έδωσε εκτός έδρας, επικρατώντας με 3-0 της Χάκα. Μάλιστα στις τρεις νίκες που σημείωσε κράτησε ανέπαφη την εστία της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ούλου.

Στατιστικό: Τρία σερί Over 2.5 μετράει η Κοκόλα στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.