* O νικητής του θεσμού εξασφαλίζει θέση στα προκριματικά του Conference League

* Νοκ άουτ αγώνας, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση

ΜΟΤΟΡ ΛΟΥΜΠΙΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στην 3η κατηγορία της Πολωνίας αγωνίζεται η Μοτόρ Λούμπιν, όπου κατατάσσεται 8η μετά από 19 αγωνιστικές, με ρεκόρ 6-9-4. Είναι στο -2 από τα playoffs ανόδου και στο -8 από την απευθείας άνοδο.

Προέρχεται από δύο σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, ενώ σε αυτό κέρδισε μόλις μία φορά από τα μέσα του Σεπτέμβρη (1-7-2)!

Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου απέκλεισε την Πογκόν Σιέντλτσε της ίδιας κατηγορίας με το εντυπωσιακό 0-5 και στη φάση των “64” έκανε την έκπληξη με το εντός έδρας 1-0 επί της Ποντμπεσκίτζιε της 2ης κατηγορίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Ρουχ Χορζόβ.

ΜΟΤΟΡ ΛΟΥΜΠΙΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΕΓΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιτέλους νίκη για τη Λέγκια! Η περσινή πρωταθλήτρια σταμάτησε προσωρινά τον αγωνιστικό της κατήφορο με το 1-0 επί της Γιαγκελόνια την Κυριακή, αλλά παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης στην Εkstraklasa, αφού είχαν προηγηθεί 7 σερί ήττες!

Ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, έκατσε πάνω στο 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Κράτησε για πρώτη φορά το μηδέν στην άμυνα μετά από 10 παιχνίδια πρωταθλήματος!

Την περασμένη Πέμπτη ηττήθηκε στο Λέστερ με 3-1 για το Europa League και την ερχόμενη Πέμπτη παίζει “τελικό” πρόκρισης στη Βαρσοβία με τη Σπαρτάκ Μόσχας.

Στο Κύπελλο, απέκλεισε τη Σβιτ Σζτσέσιν στον προηγούμενο γύρο με 0-1.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Γιαγκελόνια. Μονόλογος το πρώτο ημίχρονο για τη Λέγκια, απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις. Σε δεύτερο χρόνο από μία τέτοια εξαργύρωσε την ανωτερότητά της στις καθυστερήσεις το ημιχρόνου με το Γιόχανσον. Πιέστηκε στο δεύτερο μέρος από τους φιλοξενούμενους, δεν απείλησε και αμύνθηκε μαζικά ως το τελευταίο σφύριγμα για να κρατήσει το σκορ.