ΣΤΡΑΝΡΑΕΡ

Στην ανωτερότητα της Ρέιθ Ρόβερς υποκλίθηκε την περασμένη αγωνιστική η Στρανράερ, γνωρίζοντας την ήττα άνετα με 3-0. Υστέρησε συνολικά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και έμεινε πίσω στο πρώτο μέρος (1-0 στο 43’). Στην επανάληψη δεν μπόρεσε να βρει απάντηση, δέχθηκε δεύτερο στο 61’ της συνάντησης, για να τελειώσει οριστικά το παιχνίδι τρία λεπτά αργότερα (3-0 στο 64’). Πρώτη ήττα στη σεζόν για την Στρανράερ, είχε προηγηθεί η νίκη στην πρεμιέρα επί της Ιστ Φάιφ (1-0 εντός έδρας). Βασικός στόχος είναι η γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής και τίποτα περισσότερο. Μεσοβδόμαδα στο Τσάλεντζ Καπ ξεπέρασε το εμπόδιο της Κλάιντ στην παράταση (2-2 κ.α, 3-2 παράταση).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη – πρόκριση στην παράταση επί της Κλάιντ για το Τσάλεντζ Καπ.

Στατιστικό: Over 4.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε φετινά εντός έδρας παιχνίδια της Στρανράερ. (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΕΪΡ

Από τη δική της πλευρά η Έιρ συνεχίζει να παίζει ποδόσφαιρο κυριαρχίας στα πρώτα παιχνίδια, την περασμένη αγωνιστική επικράτησε εύκολα 3-0 της Φόρφαρ εντός έδρας. Απόλυτη κυρίαρχος από το ξεκίνημα, μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, όπως και έκανε, πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (2-0). Κατέβασε ταχύτητες στην επανάληψη, για να φθάσει σε τρίτο τέρμα στο 81’ της συνάντησης. Δύο στα δύο για την Έιρ με το επιβλητικό πέρασε από την έδρα της Άλμπιον Ρόβερς (1-5). Επιβεβαιώνει και με το παραπάνω με τις εμφανίσεις της, ότι είναι ένα από τα φαβορί για την άνοδο. Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα πέρασε στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ, επικρατώντας με το εμφατικό 5-1 της Ιστ Στέρλινγκ εκτός έδρας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη – πρόκριση 5-1 επί της Ιστ Στέρλινγκ για το Τσάλεντζ Καπ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα επτά πρόσφατα παιχνίδια της Έιρ.