*Φάση των “16” στο κύπελλο Δανίας. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Ντέρμπι της βόρειας Κοπεγχάγης.

*Τον Αύγουστο του 2022 συναντήθηκαν τελευταία φορά οι δυο ομάδες, με τη Χέλσινγκορ να επικρατεί με 2-0 της Λίνγκμπι, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΧΕΛΣΙΝΓΚΟΡ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Φρεντερίτσια, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με το χατ τρικ του Ντροστ (30′, 38′, 45’+2), για να δεχθεί την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο (67′, 86′, 90’+4).

Χωρίς νίκη παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Χέλσινγκορ, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Άλβαρο Σάντος φιλοξενήθηκε από τη Φρεντερίτσια, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την ίδια, πήρε σαφές προβάδισμα τριών τερμάτων. Έδειξε αρκετή χαλαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν χώρους και με αντεπίθεση διαρκείας να φέρνουν το ματς στα ίσα.

Συμπλήρωσε έτσι δώδεκα αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες σε αυτό το σερί της (0-3-9), παραμένοντας αρκετά χαμηλά. Μετράει ήδη τρεις προκρίσεις στο φετινό κύπελλο, κόντρα σε Ντράγκερ (0-4 εκτός), Σκιολντ (2-5 εκτός) και Άαρχους Φρέμαντ (1-2 εκτός).

Χέλσινγκορ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΝΓΚΜΠΙ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 23′ με τον Γκούντγιονσεν, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 47′. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, καθώς αποβλήθηκε ο Βίντερ.

Από ένα σερί τριών ηττών προέρχεται από την πλευρά της η Λίνγκμπι. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Φρέιρ Αλεξάντερσον φιλοξενήθηκε από τη Μίντιλαντ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική και έστω και προσωρινά ισοφάρισε σε 1-1, αλλά δεν ήταν αρκετό αυτό για να της χαρίσει και κάτι το θετικό.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Σίλκεμποργκ (5-0 εκτός) και Άαρχους (1-2 εντός), οπότε και είναι στα μέσα της κατάταξης. Σε ότι αφορά το φετινό κύπελλο τώρα, απέκλεισε τις Χίλεροντ (0-2 εκτός) και Κέγκε (παρ. 2-4 εκτός).