* 4ος γύρος – Φάση των “32”

* Νακ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα των φιλοξενούμενων.

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Άστον Βίλα κέρδισε στα δύο τελευταία μεταξύ τους στο Στάμφορντ Μπριτζ

* Στην Πρέμιερ Λιγκ (24/09): Τσέλσι – Άστον Βίλα 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΣΕΛΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (6-1) επί της Μίντλεσμπρο. Προηγήθηκε με αυτογκόλ (15’), σκόραραν οι Φερνάντες (29’), Ντισασί (36’), Πάλμερ (42’, 77’), Μαντουέκε (81’) και ο Ρότζερς (88’) μείωσε στο τελικό αποτέλεσμα.

Πανηγυρική η πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup για τους “μπλε”, στην ρεβάνς της Τρίτης με την “μπόρο” δεν είχαν κανένα πρόβλημα να ανατρέψουν την ήττα (1-0) του πρώτου ημιτελικού, επιβεβαιώθηκε η τεράστια διαφορά δυναμικής.

Με ποιοτική κυκλοφορία τρύπησε δις την σεταρισμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, στο transition, με εκφραστή τον στόπερ της πέτυχε το δεξιό της μπακ έκανε το 3-0, εκμεταλλεύτηκε παιδικό λάθος στο αντίπαλο build up για το 4-0 του ημιχρόνου. Στο ρελαντί το δεύτερο μέρος, με πρωταγωνιστή τον Πάλμερ εκ νέου έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση.

Εξίσου εύκολη η πρόκριση και στον προηγούμενο (3ο) γύρο του FA Cup, επικράτησε της Πρέστον 4-0 εντός έδρας, πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της μετά το 58ο λεπτό.

Δεν άλλαξε κάτι στο απουσιολόγιο ενόψει Άστον Βίλα, οι Γκουστό (δεξί μπακ), Ενκουνκού (εξτρέμ) επέστρεψαν στις προπονήσεις, αλλά σύμφωνα με τον Ποτσετίνο δεν προλαβαίνουν και τους περιμένει διαθέσιμους για το ακόλουθο μεσοβδόμαδο με τη Λίβερπουλ.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Σάντσεθ (κίπερ), Τσαλόμπα (στόπερ), Κουκουρέγια (αρ. μπακ), Φοφανά (στόπερ), Τζέιμς (δεξί μπακ), Λάβια (μέσος), Ουγκοτσούκβου (μέσος).

Παράλληλα, ο Τζάκσον (φορ) συνεχίζει με την Εθνική Σενεγάλης στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Έβερτον.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από 12 ημέρες για τους “villans”, είχαν ρεπό το περασμένο Σαββατοκύριακο, μετά την πρώτη “λευκή” ισοπαλία της σεζόν που τους άφησε στο -5 από την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Κυριάρχησε εδαφικά (70% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο του Γκούντισον Παρκ, αλλά δεν δημιούργησε καθαρές ευκαιρίες και στο φινάλε του γλίτωσε σε τετ α τετ των γηπεδούχων. Το δεύτερο μέρος σημαδεύτηκε από πολλά νέυρα, τσαμπουκάδες, σκληρά μαρκαρίσματα και λιγοστές φάσεις. Μέχρι το τελευταίο 10λεπτο, όταν η ομάδα του Έμερι πίεσε για τη νίκη και ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες. Με τον Ντουράν να έρχεται από τον πάγκο και να δημιουργεί πολλές καταστάσεις.

Στον προηγούμενο γύρο του FA Cup πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μίντλεσμπρο (0-1), με τυχερό γκολ από τον Κας (81’), ενώ νωρίτερα ο κίπερ των γηπεδούχων κράτησε το ματς στην ισορροπία με σπουδαίες επεμβάσεις.

“Είναι ένα τρόπαιο, είναι ένας δρόμος για την Ευρώπη, είναι ένας τρόπος για να ζήσουμε κάτι μεγάλο με τους οπαδούς μας. Θέλω να είμαστε διεκδικητές σε αυτή τη διοργάνωση.” δήλωσε ο κόουτς Έμερι.

Ερωτηματικά οι Ντιν (αρ. μπακ), Ράμσεϊ (μέσος) που έχασαν το ταξίδι στο Merseyside, μακροχρόνιες οι απουσίες των Μινγκς (στόπερ), Μπουενδία (μέσος), ενώ ο Τραορέ (εξτρέμ) συνεχίζει στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής με την Μπουρκίνα Φάσο.