* 14η αγωνιστική

* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (01/04): Σεντ Πάτρικς – Σλάιγκο Ρόβερς 3-0

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Γουότερφορντ. Ο Πάτισον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 46ο λεπτό.

Back to back ήττες από ανταγωνιστές για την παραμονή γνώρισαν οι Ρόβερς, συμπλήρωσαν 6 ματς δίχως νίκη (0-2-4) και το “λίπος” που έχτισαν με το καλό ξεκίνημα στην σεζόν ουσιαστικά χάθηκε.

Δεν μπήκαν καλά οι Ρόβερς στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων την Παρασκευή. Δεν το πλήρωσαν στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με δική τους απίθανη, διπλή χαμένη ευκαιρία.

Μετά την ανάπαυλα όμως αιφνιδιάστηκαν για το καθοριστικό 0-1 και η ακόλουθη αντίδραση ήταν σπασμωδική. Δίχως τελική εντός εστίας, δίχως καθαρή ευκαιρία για να σώσουν τουλάχιστον τον πόντο.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο Ουίλσον (μπακ). Αμφίβολος ο Φιτζέραλντ (εξτρέμ) που δεν έπαιξε την Παρασκευή, παραμένουν τραυματίες οι Παϊνάκερ, Μαχόν στην άμυνα κι ο Πάουερ στη μεσαία γραμμή.

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 12/13 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ντρόχεντα. Ο Κίτινγκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα και τέσσερις αποτυχημένες απόπειρες (0-2-2) για τους “άγιους”, με το τρίποντο της Παρασκευής προσπέρασαν στην 5η θέση και μείωσαν στο -8 από την κορυφή.

Επιθετικός μονόλογος της Σεντ Πάτρικς το πρώτο ημίχρονο (66% κατοχή, 13-3 τελικές), απείλησε δις πριν προηγηθεί με κάθετο παιχνίδι λίγο πριν την ανάπαυλα.

Αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, πήραν μέτρα στο γήπεδο και κινδύνευσε αρκετά η εστία του Ρότζερς. Είχε δοκάρι η Ντρόχεντα στο 47’, αλλά και καίριες επεμβάσεις από το δικό της κίπερ για να μείνει χαμηλά το σκορ. Δικαίως φώναξε η Σεντ Πάτρικς για ξεκάθαρη περίπτωση πέναλτι που δεν της καταλογίστηκε για να αποφύγει το σασπένς των τελευταίων λεπτών.

Επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός Λένον (μέσος), αλλά παραμένουν εκτός οι τραυματίες αμυντικοί Σιόμπεργκ, Γκριβόστι, Ρέντμοντ. Ερωτηματικό ο ΜακΛάφλιν (δεξί μπακ) που αποχώρησε τραυματίας από το ματς της Παρασκευή