* 7η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ρίζεσπορ. Ο Σάιθ (7’) άνοιξε το σκορ για την Σίβασπορ και ο Βαρεσάνοβιτς (35’) ισοφάρισε για την Ρίζεσπορ.

4ο διαδοχικό παιχνίδι δίχως νίκη (0-2-2) για την ομάδα της Σεβάστειας, αλλά ο βαθμός στον Πόντο ήταν θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μία ιδιαιτέρως φορμαρισμένη ομάδα.

Σε μετάβαση από το δεξί άκρο και με τύχη στο τελείωμα του Ισπανού μέσου της πήρε το προβάδισμα στην Ριζούντα. Δεν απείλησε ξανά μέχρι την εντυπωσιακή ισοφάριση των γηπεδούχων, απέναντι στην σεταρισμένη δική της άμυνα. Το έκανε στο κλείσιμο του ημιχρόνου σε αντεπίθεση, δευτερόλεπτα αργότερα η Ρίζεσπορ άγγιξε την ανατροπή. Λιγοστές οι επικίνδυνες καταστάσεις μετά την ανάπαυλα, η Σίβασπορ είχε δοκάρι σε αναμπουμπούλα μετά από κόρνερ.

Δεν αναμένεται να αλλάξει πολλά στην 11αδα του ενόψει Χατάισπορ ο κόουτς Τσετίν, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει ξανά στους τραυματίες Ροντρίγκες (εξτρέμ), Καμαρά (στόπερ).

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 φετινά παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Τραμπζονσπόρ. Οι Βίστσα (44’) και Ονουάτσου (62’) έκαναν το 0-2 της Τραμπζονσπόρ, αλλά οι Ρίβας (72’), Ζε (88’) και Ντέλε-Μπασιρού (90+7’) γύρισαν το ματς για την Χατάισπορ.

Με επική ανατροπή συνδυάστηκε το 3ο παιχνίδι της στην ουδέτερη Μερσίν, σκόραρε για 3η φορά 3+ γκολ στην σεζόν και παραμένει αήττητη (2-4-0), εντυπωσιάζοντας με το βαθμό ετοιμότητας μετά από 6 μήνες απραξίας.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο με την Τραμπζονσπόρ, με πολλά φάουλ, δίχως ρυθμό. Το γκολ των φιλοξενούμενων όμως λίγο πριν την ανάπαυλα έγινε αφορμή για το “ροντέο” της επανάληψης. Στη δεύτερη φάση που έβγαλαν στο ματς πέτυχαν το 0-2 οι φιλοξενούμενοι, αλλά η ομάδα του Ντεμιρέλ δεν πτοήθηκε. Έπαιξε φουλ επίθεση για την ισοφάριση και σε αντεπίθεση στη λήξη των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε τον θρίαμβο!

Συγκινημένοι παίκτες και προπονητικό επιτελείο μετά το τέλος του αγώνα, πανηγυρίστηκε εντόνως η νίκη, με τον κόουτς Ντεμιρέλ, που έχει γίνει σύμβολο στην ευρύτερη περιοχή μετά το φονικό σεισμό, να αποθεώνεται.

Δίχως σημαντικά προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή στην Σεβάστεια, αμφίβολος είναι ο ρολίστας Ακσόι (αρ. μπακ/στόπερ).