*Δεύτερο ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στους δύο αγώνες.

*Στο πρώτο ματς: Ρέιντζερς – Σερβέτ 2-1 (6′ πεν. Ταβερνιέρ, 15′ Ντέσερς / 44′ πεν. Μπεντία, 59′ κόκκινη Ντουλίν)

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Αϊντχόφεν – Στουρμ Γκρατς. Αυτή που θα αποκλειστεί θα συνεχίσει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

*Με χρήση VAR.

*Στο παρελθόν η Σερβέτ αντιμετώπισε μία φορά ομάδα από την Σκωτία: Την Αμπερντίν στους “16” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (σ.σ. τωρινού Τσάμπιονς Λιγκ) τη σεζόν 1985/86. (0-0 εντός, 0-1 εκτός).

*Οι Ρέιντζερς μετρούν εννέα αναμετρήσεις με ομάδες από την Ελβετία (3-3-3).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΕΡΒΕΤ (Ελβετία, 205)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Σεν Γκάλεν. Ο Μπεντία άνοιξε το σκορ μόλις στο 6′. Απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Βαλτσί στο 81′.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες που αντιμετώπιζε και το γεγονός πως αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 59′, η Σερβέτ άντεξε στην πίεση των Ρέιντζερς γνωρίζοντας οριακή ήττα με 2-1 την προηγούμενη βδομάδα. Την κράτησε όρθια σε αρκετές περιπτώσεις ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Μαλ, καταγράφοντας συνολικά έξι αποκρούσεις.

Τρεις μέρες αργότερα το συγκρότημα του Βάιλερ πέταξε δύο βαθμούς με τη Σεν Γκάλεν στο “Stade de Genéve”. Προηγήθηκε νωρίς και δέχτηκε ισχυρή πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν με xGoals 2.39 και επτά ευκαιρίες στον στόχο.

“Γράψαμε ιστορία στο ζευγάρι με την Γκενκ, η μεγάλη πρόκληση ήταν να προκριθούμε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Τώρα δεν έχουμε άγχος, ό,τι και να συμβεί θα είναι μπόνους”, ανέφερε ο προπονητής Βάιλερ. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του κι επιστρέφει ο Κρίβελι, τη θέση του πήρε ο Ντουλίν.

ΣΕΡΒΕΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (Σκωτία, 30)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-0) της Λίβινγκστον. Από ένα γκολ πέτυχαν Λάμερς (10′), Ντανίλο (78′), Σίμα (84′) και Ντόουελ (90′).

Δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν σε απόλυτο βαθμό το γεγονός πως αγωνίζονταν με παίκτη περισσότερο για πάνω από μισή ώρα. Αστόχησαν σε κάποιες σπουδαίες ευκαιρίες για να αυξήσουν το δείκτη του σκορ και, πλέον, οι Ρέιντζερς πηγαίνουν στο “Stade de Genéve” με μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Το Σάββατο έσπασαν το ρόδι στο πρωτάθλημα πετώντας στο καναβάτσο τη Λίβινγκστον. Δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, δημιούργησαν συνολικά 22 ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και κατοχή μπάλας 68%. Οι “προτεστάντες” επισκέφτηκαν για τελευταία φορά την Ελβετία τον Οκτώβριο 2019, όταν γνώρισαν την ήττα με 2-1 από τη Γιουνγκ Μπόις.

Αξίζει να σημειώσουμε πως είχαν προηγηθεί στο 44′, προτού οι γηπεδούχοι ανατρέψουν τα δεδομένα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. “Περιμένουμε μία ισορροπημένη αναμέτρηση. Οι ποδοσφαιριστές μας έχουν εμπειρία από μεγάλες ευρωπαϊκές βραδιές μακριά από την έδρα μας”, είπε ο προπονητής Μπιλ. Διαθέσιμοι και πάλι οι Τζακ και Γκόλντσον που ξεκουράστηκαν με τη Λίβινγκστον. Νοκ άουτ τέθηκε ο Λούντστραμ.