17η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο φινάλε του ημιχρόνου.

Από την τέταρτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Σεντ Ετιέν, πιστοποιώντας ότι είναι σε αγωνιστική κρίση. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λοράν Μπατλέ φιλοξενήθηκε από την Αμιάν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Μπορεί να πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο κόντρα στη ροή βρέθηκε πίσω στο σκορ. Προσπάθησε να αντιδράσει στην πορεία αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Είχαν προηγηθεί αυτές από Παρί (0-1 εντός), Οσέρ (5-2 εκτός) και Πο (1-2 εντός), μένοντας παράλληλα στο -9 από την κορυφή, μαζί με Γκινγκάμπ και Αζαξιό. Πανηγύρισε τρεις νίκες στα οκτώ εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπουχουαρί.

Σεντ Ετιέν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Παρί, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε γκολ στο 70ο λεπτό και από το σημείο του πέναλτι.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων πρωταθλήματος για τη Γκινγκάμπ, στο οποίο και μετρούσε τρεις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ υποδέχθηκε την Παρί, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Είχες κάποιες καλές στιγμές, τις οποίες δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί σωστά όμως για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Αντ’ αυτού βρέθηκε πίσω με πέναλτι, χωρίς να έχει απάντηση.

Παρά την απώλεια που υπέστη, μοιράζεται την έκτη θέση μαζί με την αποψινή της αντίπαλο και τη Σεντ Ετιέν, ούσα παράλληλα στο -2 από τα πλέι οφ. Παρέμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες, διατηρώντας και ανέπαφη την εστία της.