ΣΑΟΥΘΕΝΤ - ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ Προγνωστικά

*13η αγωνιστική

ΣΑΟΥΘΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γέοβιλ, εκμεταλλευόμενη την αποβολή αντίπαλου παίκτη στο 17’ και αφού ακυρώθηκε τέρμα της αντιπάλου της στο 33ο λεπτό, πήρε τη νίκη με τέρμα του Χάιντ στο 37’.

Η Σάουθεντ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αποβολή αντίπαλου παίκτη νωρίς στον αγώνα, κερδίζοντας με 1-0 εντός έδρας την Γέοβιλ, χωρίς πάντως να ενθουσιάσει με την απόδοση της. Αυτή πάντως ήταν η δεύτερη σερί νίκη της, με ίδιο σκορ, ενώ συμπλήρωσε τρεις αγώνες χωρίς να δεχθεί κάποιο τέρμα. Αλλά ήταν και η επιστροφή της στις νίκες στο γήπεδό της, έπειτα από δύο αγώνες εκεί που δεν τα είχε καταφέρει.

Ανέβηκε στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 11η θέση του για την ακρίβεια, αλλά παραμένει λίγο πίσω, στο -4 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Εξακολουθεί να έχει τα γνωστά προβλήματα απουσιών, καθώς λείπουν οι μακροχρόνια τραυματίες Κάρντγουελ (ΕΠ), Μέρφι (ΕΠ), Τέιλορ (ΑΜ), απουσιάζουν και ο πιο πρόσφατα χτυπημένος Αρνολντ (ΤΕ), ενώ τραυματίστηκαν πάλι και λείπουν ο αμυντικός Ραλφ και ο μέσος Μπριτζ και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Σκοτ – Μόρις.

Σάουθεντ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί under 2,5 μαζί με N/G

*Εχει 8/11 under 2,5 στη σεζόν, 5/6 εντός έδρας

ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Γουόκινγκ κέρδισε 0-4 εκτός έδρας την Χάλιφαξ, σκοράροντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Ντάλι στο 9’ και με αυτογκόλ του Σπενς στο 17’, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» το παιχνίδι ο Γκρέκο – Κοξ σε πέντε λεπτά, στο 74’ και στο 78’.

Η Γουόκινγκ επικράτησε 0-4 εκτός έδρας της Χάλιφαξ, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αμφότερες χωρίς να δεχθεί καν γκολ. Αλλά ήταν και η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο παιχνίδια μακριά από την έδρα της που δεν τα είχε καταφέρει. Και αξίζει να σημειωθεί πώς από τις έξι νίκες της φέτος, οι πέντε έχουν επιτευχθεί έχοντας κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Η τελευταία νίκη την διατήρησε στην έβδομη και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αν και είναι ισόβαθμη με την ομάδα που είναι στην όγδοη και δεν οδηγεί σε αυτά, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από εκείνην.

Στο προηγούμενο παιχνίδι χτύπησαν ο μέσος Κέλερμαν και ο αμυντικός Κάθμπερτ, με τη συμμετοχή τους απόψε αμφίβολη, όπως και του άρρωστου μέσου Ρολς.