7η αγωνιστική

*Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί εντός δεκαετίας, με το πρώτο ματς να λήγει ισόπαλο στην έδρα της Σαουθάμπτον (1-1) και στο δεύτερο να πανηγυρίζει εκτός έδρας νίκη η Σαουθάμπτον (0-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Λέστερ με σκορ 1-4, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Βάρντι στο 1’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ΜακΈτερ στο 18’. Το 1-2 πέτυχε ο Εντοζί στο 25’ και το 1-3 ο Εντίντι στο 45+3’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαβιντίντι στο 67’.

Ακόμα μία κακή εμφάνιση για τη Σαουθάμπτον και ένας ακόμα διασυρμός. Μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε από νωρίς πίσω στο, ενώ το μόνο που κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο ήταν να μειώσει. Στην επανάληψη πίεσε, αλλά άφησε πολλούς κενούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, σκοράροντας και πάλι.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές βαριές ήττες που υπέστη τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Δύσκολο παρ’ όλα αυτά το έργο της και σήμερα, αφού αντιμετωπίζει μια από τις πιο δυνατές και παράλληλα φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος. Τραγική αμυντικά, δεν έχει κρατήσει σε καμία από τις πρόσφατες αναμετρήσεις της ανέπαφη εστία, ενώ επιθετικά είναι αποτελεσματική σκοράροντας σχεδόν μόνιμα.

Σαουθάμπτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΙΠΣΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σέφιλντ Γουένσντεϊ με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Τσάπλιν στο 45’.

Εξαιρετική εμφάνιση και ακόμα μία νίκη για την Ίπσουιτς. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη παρέμεινε σταθερή αμυντικά, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα ως το τελευταίο σφύριγμα.

Δυσκολότερο το έργο της σήμερα, αφού καλείται να περάσει από την έδρα της δυνατής Σαουθάμπτον. Βρίσκεται παρ’ όλα αυτά σε εξαιρετική κατάσταση, έχει βρει και πάλι ρυθμό μετά την ήττα από τη Λιντς (3-4) και έχει θέσει γερές βάσεις για να βρεθεί στα φετινά πλέι-οφ. Εξαιρετική μεσοεπιθετικά, σκοράρει σε όλες τις αναμετρήσεις της χωρίς δυσκολία, όμως λίγες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες κρατάει το μηδέν στην εστία της.