*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Τέσσερις νίκες πήρε το Ισραήλ στα τελευταία έξι ματς κόντρα στη Ρουμανία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (4-1-1).

*Έρχονται από 5/7 μεταξύ τους Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Ελβετία. Δύο γκολ ο Αμντουνί μέχρι το 41’ για την Ελβετία, μείωσε ο Μιχάιλα στο 89’, το τελικό 2-2 ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις.

Ξεκίνησε τα παιχνίδια του Ιουνίου με την εκτός έδρας γκέλα κόντρα στο Κόσοβο. Εκεί έμεινε στο 0-0, παρότι είχε αρκετές τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος έριξε την απόδοση της, απειλήθηκε περισσότερο και δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, έκανε κατά βάση μια προβληματική εμφάνιση. Συνέχισε με το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στην Ελβετία, ένα παντελώς άδικο αποτέλεσμα, που ήρθε με μπόλικη δόση τύχης.

Οι Ελβετοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο χορτάρι, σκόραραν δύο φορές μέχρι το ημίχρονο, έβγαζαν ευκαιρίες όποτε και όπως ήθελαν, αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί θα είχαν φτάσει σε μεγάλο σκορ. Χωρίς να έχει προειδοποιήσει η Ρουμανία, βρήκε το 2-1 απ’ το πουθενά στο 89’ και λίγο αργότερα έκανε το 2-2 έπειτα από λάθος της αντίπαλης άμυνας. Πρόσωπο του αγώνα ο Μιχάιλα, που ήρθε απ’ τον πάγκο και με δύο γκολ έδωσε τις λύσεις.

Είχαν προηγηθεί δύο νίκες με Ανδόρρα (0-2 εκτός) και Λευκορωσία (2-1), απόλυτα αναμενόμενες και εντός προγράμματος για τη Ρουμανία, που έχει ως στόχο τη δεύτερη θέση και την απευθείας πρόκριση. «Τα ματς με Ισραήλ και Κόσοβο είναι μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε μεγάλο προβάδισμα για την απευθείας πρόκριση στο Euro. Έχουμε πολλές πιθανότητες και όλοι το θέλουμε πολύ», είπε ο κόουτς Ιορντανέσκου.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 5/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΙΣΡΑΗΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Ανδόρρας τον Ιούνιο. Το 1-0 ο Σλόμο στο 42’, η Ανδόρρα ισοφάρισε στο 52’ με τον Ρόσας, το τελικό 2-1 ήρθε απ’ τον Σόλομον στο 61’.

Τα πήγε εξαιρετικά στα ματς του Ιουνίου, πήρε δύο νίκες που είχε ανάγκη και είχε υπολογίσει πριν την έναρξη των προκριματικών. Αρχικά, έπαιξε εκτός έδρας με τη Λευκορωσία και έκανε την καλύτερη εμφάνιση των προκριματικών, είχε πάρα πολλές ευκαιρίες, θα έπρεπε να έχει κερδίσει άνετα. Ωστόσο, βρέθηκε να χάνει στο 16’, άσκησε ασφυκτική πίεση, αλλά στο φινάλε αγχώθηκε πάρα πολύ, ισοφάρισε στο 85’ και έκανε την ανατροπή με γκολ στις καθυστερήσεις.

Συνέχισε με το εντός έδρας 2-1 επί της Ανδόρρας, σε ματς που πάλι ζορίστηκε, όμως κέρδισε σχετικά πιο άνετα. Είδε τον αδύναμο αντίπαλο να ισοφαρίζει στο 52’, αλλά πήρε νέο προβάδισμα στο 61’ και από εκεί και έπειτα διαχειρίστηκε με επιτυχία την κατάσταση. Αυτές ήταν οι πρώτες νίκες του Ισραήλ στον προκριματικό όμιλο, είχε ξεκινήσει με εντός έδρας γκέλα κόντρα στο Κόσοβο (1-1) και εκτός έδρας άνετη ήττα 3-0 απ’ την Ελβετία. Έχει ως στόχο τη δεύτερη θέση, όλα δείχνουν ότι θα τη διεκδικήσει με τη Ρουμανία, γίνεται αντιληπτό ότι το σημερινό ματς είναι κρίσιμο. Αμφίβολος ο μέσος Κίντα, που ίσως προλάβει το ματς με τη Λευκορωσία.