ΡΟΝΤΑ

Δεν ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα, χάνοντας 4-2 από την  Τσβόλε ύστερα από ένα παιχνίδι με πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, με γρήγορο ρυθμό, 6 γκολ και πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Ρόντα προηγήθηκε με τον Γκούσταφσον στο 22΄, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση σε καθοριστικό για αυτή σημείο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Μαρσέλις. Μάλιστα στο 53΄η Τσβόλε πήρε και το προβάδισμα χάρη σε ένα αυτογκόλ του Αουάσαρ. Στο 62΄ο Γκούσταφσον με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την Ρόντα, αλλά η χαρά της δεν κράτησε για πολύ. Στο 66΄ο Σαϊμάκ έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους και στο 74΄ο Φαν Πόλεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σίγουρα ο Μόλενααρ έχει πολύ δουλειά να κάνει στην ομάδα, για να μην αντιμετωπίσει προβλήματα με την παραμονή της στην κατηγορία. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, αμφίβολος δίνεται ο πλάγιος μπακ Κουμ, που αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο του αγώνα με την Τσβόλε, ενώ κατά τα άλλα δεν θα υπάρξουν σημαντικές αλλαγές στο βασικό σχήμα.

Στατιστικό: Σε συνέχεια από πέρυσι, σκοράρεις στα 7 από τα 8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα από τη Τσβόλε με 4-2, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Ρόντα – Φίτεσε παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΦΙΤΕΣΕ

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της Φίτεσε που δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επικρατήσει με 4-1 της Μπρέντα και να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Δεν επηρεάστηκε καθόλου από την απώλεια του Σούπερ Καπ μία εβδομάδα νωρίτερα και μάλιστα έδειξε το ίδιο και καλύτερο πρόσωπο απέναντι στη νεοφώτιστη Μπρέντα.

Η ομάδα του Άρνεμ ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα, αφού προηγήθηκε μόλις στο 2΄με τον Μπρουνς και διπλασίασε τα τέρματα της με τον Λίνσεν στο 20΄. Πρώτο γκολ και για το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, τον Μάταβζ στο 32΄για το 3-0 και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Φίτεσε χαλάρωσε και ο Αμπρόουζ μείωσε για την Μπρέντα στο 69΄. Στο 77΄ο Ρασίτσα διαμόρφωσε το τελικό 4-1, μέσα σε αποθέωση από τους 15.000 φίλους της ομάδας.

Ο κόουτς Φρέιζερ όπως πάντα προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του προσγειωμένη, αφού όπως είπε: «το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και οφείλουμε να είμαστε όσο πιο συγκεντρωμένοι γίνεται σε κάθε παιχνίδι».

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών και θα παραταχθεί η καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Στατιστικό: Μετρά 6 συνεχόμενα G/G στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 4-1 επί της Μπρέντα, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του ολλανδικού πρωταθλήματος.