*Ρεβάνς της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια (Πάρμα).

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Κάλιαρι – Πάρμα 3-2

*Στην κανονική διάρκεια: Κάλιαρι – Πάρμα 1-1, Πάρμα – Κάλιαρι 2-1

*GG στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΑΡΜΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από την Κάλιαρι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Μπενέντιτσακ (10′) και Σομ (26′). Τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Λουβούμπο (68′, 89′) και Λαπαντούλα (85′ πεν.).

Δεν θα μπορούσε να ονειρευτεί καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Η Πάρμα εκμεταλλεύτηκε δύο από τις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0. Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο, υποχώρησε τις γραμμές της και δέχτηκε ισχυρότατη πίεση από τους γηπεδούχους. Ως φυσικό επακόλουθο ήρθε η ανατροπή και ήττα με 3-2, αποτέλεσμα που έβαλε τέλος σε αήττητο σερί οχτώ αγωνιστικών (6-2-0).

Πλήγμα για τον προπονητή Πέκια αποτελεί ο τραυματισμός του πολύπειρου Μπουφόν, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο της παραπάνω αναμέτρησης. Οι “κροτσιάτι” πανηγύρισαν το “τρίποντο” στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές στο “Ennio Tardini”, παραμένουν αήττητοι σε πέντε. “Μπορούμε να κερδίσουμε μόνο αν παραμείνουμε ενωμένοι”, είπε ο προπονητής Πέκια. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Καμαρά.

ΠΑΡΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Πάρμα.

Η Κάλιαρι βρέθηκε στο… καναβάτσο με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου στο “Unipol Domus”, ωστόσο δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα. Μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο, πήρε την κατοχή μπάλας κι εκμεταλλεύτηκε σε απόλυτο βαθμό τις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε στην αντίπαλη εστία. Οι Σαρδηνοί έδωσαν συνέχεια σε νικηφόρο σερί έξι αγωνιστικών που “τρέχουν”. Γνώρισαν μόλις μία ήττα στις οχτώ τελευταίες μακριά από το νησί, αυτή από την αποψινή αντίπαλό τους στις 22 Απριλίου (2-1).

Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες (σ.σ. κράτησαν το μηδέν στις πέντε). Η Κάλιαρι έχει απολογισμό 1-3-5 στις εννέα τελευταίες επισκέψεις της στο “Ennio Tardini” (σ.σ. δεν σκόραρε στις πέντε). “Η Πάρμα είναι δυνατή, αλλά με την καρδιά και το πάθος που δείξαμε στο νησί μπορούμε να κάνουμε την διαφορά”, είπε χαρακτηριστικά ο προπονητής Ρανιέρι.