Τελικός πλέι-οφ ανόδου

*Δεύτερος αγώνας της σειράς. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση και αν δεν υπάρξει ούτε τότε νικητής, την άνοδο κερδίζει η Λεβάντε που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια.

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Λεβάντε δεν έχει υποστεί ήττα από την Αλαβές, στα πρόσφατα 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ ματς: Αλαβές – Λεβάντε 0-0

*Στη σεζόν: Αλαβές – Λεβάντε 0-2 / Λεβάντε – Αλαβές 2-0

ΛΕΒΑΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας, με αντίπαλο την Αλαβές, στο πλαίσιο των πλέι οφ. Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος, οι ομάδες ήταν προσεκτικές και δε δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες. Ανέβηκε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, η Λεβάντε ήταν πιο απειλητική στην επίθεση, όμως δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της.

Η Λεβάντε έφυγε με θετικό αποτέλεσμα από τη χώρα των Βάσκων και τον πρώτο τελικό εναντίον της Αλαβές (0-0), όμως δικαιούται να αισθάνεται ελαφρώς αδικημένη από την ισοπαλία, καθώς στο δεύτερο μέρος ήταν εκείνη που έβγαλε τις πιο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει. Συμπλήρωσε έξι παιχνίδια χωρίς ήττα, με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Έχει ήδη δύο νίκες επί της Αλαβές στη φετινή αγωνιστική περίοδο, ενώ δεν έχει καν δεχτεί γκολ σε τρεις αναμετρήσεις. “Είναι το παιχνίδι της ζωής μου, πάντα ονειρευόμουν να ζήσω κάτι τέτοιο”, δήλωσε ο μέσος Πεπέλου. Κανονικά διαθέσιμοι οι Γιόνι Μοντιέλ και Μαρκ Πούμπιλ, που αντιμετώπισαν μικροπροβλήματα τραυματισμών. Μέσα και ο Βέζο εκτός απροόπτου, οι μόνοι απόντες παραμένουν οι Πάμπλο Μαρτίνεθ και Χοσέ Καμπάνια.

Λεβάντε Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*4/5 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 10/22 ματς εντός έδρας

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εντός έδρας, με αντίπαλο τη Λεβάντε, στο πλαίσιο των πλέι οφ. Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος, οι ομάδες ήταν προσεκτικές και δε δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες. Ανέβηκε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, η Λεβάντε ήταν πιο απειλητική στην επίθεση, όμως δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της.

H Αλαβές δεν εντυπωσίασε στο πρώτο ματς με τη Λεβάντε (0-0), δυσκολεύτηκε στη δημιουργία φάσεων, όμως κατάφερε από την άλλη, να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της και θα τα παίξει όλα για όλα στη ρεβάνς στη Βαλένθια. Οι “Μπαμπαθόρος” συμπλήρωσαν επτά αναμετρήσεις δίχως ήττα, με απολογισμό σε αυτό το διάστημα μόλις δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Δεύτερο σερί παιχνίδι που κρατούν το μηδέν στα μετόπισθεν. “Η Λεβάντε σκέφτεται το ίδιο μ’ εμάς, ότι αξίζει να κερδίσει την άνοδο. Είναι φυσιολογικό να έχουμε άγχος, όμως πρέπει να παίξουμε με κίνητρο για να πετύχουμε το στόχο”, δήλωσε ο Ασιέρ Βιγιαλίμπρε. Επέστρεψαν στην αποστολή οι Μάρας, Σάλβα Σεβίγια, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι είναι έτοιμοι να αγωνιστούν, ενώ έμειναν εκτός οι διεθνείς Αντόνιο Μπλάνκο, Χεσούς Οβόνο.