* Στον 1ο γύρο (08/03): Ντέρι – Γουότερφορντ 3-0

* Στο 2ο γύρο (26/04): Γουότερφορντ – Ντέρι 0-2

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Νταντάλκ.

Δεύτερη κολλητή η ισοπαλία για τους “candystripes”, τρίτο σερί παιχνίδι δίχως νίκη, αλλά η απώλεια της πρωτοπόρου την έφερε στο -5 από την κορυφή στην ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής.

Η Ντέρι είχε την επιθετική πρωτοβουλία (58% κατοχή) στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα της Παρασκευής, απείλησε πρώτη στο 2ο λεπτό. Απάντησαν οι γηπεδούχοι με δύο δυνατές στιγμές πριν την ανάπαυλα, άγγιξαν το προβάδισμα και με την συμπλήρωση μίας ώρας. Φλύαρη στο δεύτερο ημίχρονο η Ντέρι, δεν κατέγραψε καθαρή ευκαιρία, ενώ απειλήθηκε και σε δύο ακόμη περιπτώσεις με σουτ εκτός περιοχής.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα ενόψει Γουότερφορντ, παραμένουν τραυματίες οι Τοντ (στόπερ) και Γουίλαν (φορ).

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Μποέμιανς. Ο Πάτισον (9’) άνοιξε το σκορ για την Γουότερφορντ, ο Ρούνεϊ (30’) ισοφάρισε για την Μποέμιανς και ο Άμοντ (70’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Συνεχίζουν την εντυπωσιακή τους πορεία οι “μπλε”, την Παρασκευή πέτυχαν 5η νίκη στα 6 τελευταία τους παιχνίδια για να βρεθούν στο -9 από την κορυφή με δύο παιχνίδια λιγότερα από τους προπορευόμενους!

Η Μποέμιανς μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο ματς, απείλησε δις πριν η Γουότερφορντ εκμεταλλευτεί κεφαλιά πάσα από βολέ του κίπερ της για το προβάδισμα. Με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι και σε νέο στατικό απείλησαν με ανατροπή πριν την ανάπαυλα.

Χαμηλό το τέμπο στο δεύτερο μέρος, δίχως επικίνδυνες καταστάσεις εκατέρωθεν, πριν τη φάση διαρκείας στην οποία ο Άμοντ έφτασε τα 9 γκολ στην σεζόν για το 2-1. Σωστή η ακόλουθη διαχείριση της Γουότερφορντ, ουδέποτε απειλήθηκε με ισοφάριση, αντιθέτως πλησίασε σε τρίτο γκολ.

Με τις γνωστές απουσίες των τραυματιών ΜακΆνταμ (μέσος), Μπάγκλεϊ (μέσος), Κρέσγουελ (εξτρέμ) ταξιδεύει σήμερα στο βορρά για μία ακόμη υπέρβαση.