* 5η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σάμροκ Ρόβερς. Ο Μπερνς (59’) άνοιξε το σκορ για την Σάμροκ, οι Χόμπαν με πέναλτι (72’), Μάλεν (84’) γύρισαν προσωρινά το σκορ για την Ντέρι, αλλά ο Πουμ (90+2’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ισόπαλο και το δεύτερο ταξίδι του έτους, τη Δευτέρα στάθηκε όρθια στην έδρα των πρωταθλητών και σε συνέχεια της περσινής σεζόν το αήττητο σερί στην Πρέμιερ πήγε στο 5-4-0.

Θαρραλέο το τακτικό πλάνο στο Δουβλίνο, προσπάθησε να κάνει παιχνίδι απέναντι στο φαβορί, είχε τις στιγμές της, αλλά οι Ρόβερς ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο αδίκως έμεινε στο 0-0. Με μεγάλη ευκαιρία της Ντέρι ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο καλές φάσεις πριν ανοίξουν το σκορ χτυπώντας κάθετα στο χώρο. Η αντίδρασή της ήταν εντυπωσιακή, με δοκάρι πριν το πέναλτι της ισοφάρισης και το κόρνερ της ανατροπής. Σε φόρτωμα της περιοχής της όμως στις καθυστερήσεις έχασε την ευκαιρία να πετύχει νίκη-ορόσημο για τις υψηλές της φιλοδοξίες.

Με τα ίδιο αγωνιστικά προβλήματα επιστρέφει στην έδρα της για να υπερασπιστεί αήττητο σερί 13 αγώνων (9-4-0). Παραμένουν εκτός οι οι τραυματίες μέσοι Ντάμιγκαν, ΜακΙλέινι, Χάρκιν, Ντιαλό και ο φορ Γουίλαν.

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 7/9 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Σεντ Πάτρικς. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Άμοντ (7’, 41’), Ασαμόα (70’), ενώ ο Μπρέσλιν (34’) ισοφάρισε προσωρινά για την Σεντ Πάτρικς.

Γρήγορη η προσαρμογή της ομάδας στα δεδομένα της πρώτης κατηγορίας, τη Δευτέρα είχαν άμεση αντίδραση στην πρώτη ήττα της σεζόν, για να βρεθούν στην 3η θέση της λίγκας με την καλύτερη επίθεση μέχρι στιγμής (9 γκολ).

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν αξιόλογες τελικές προσπάθειες, πριν η Γουότερφορντ προηγηθεί από έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, εξαιτίας αδράνειας στην καρδιά της περιοχής της ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι. Συνέχισε να είναι καλύτερη η Γουότερφορντ και δικαιώθηκε με τον στράικέρ της να εκμεταλλεύεται τη δεύτερη γκάφα του αντίπαλου κίπερ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Σεντ Πάτρικς πίεσε, αλλά ο Ασαμόα αξιοποίησε λάθος γύρισμα των φιλοξενούμενων για να χτυπήσει σε αντεπίθεση για το 3-1.

Δίχως νέα προβλήματα και με δύο ίδια ερωτηματικά για το ταξίδι στη βόρεια ακτή ετοίμασε την ομάδα του ο κόουτς Λονγκ. Αμφίβολοι οι Κρέσγουελ (εξτρέμ), Έβανς (φορ) που δεν έπαιξαν ούτε στο προηγούμενο.