*2η αγωνιστική

*13/15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Τα οκτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο εννιά αγώνων μετράει η Ουτρέχτη απέναντι στην Χέρενφεν εντός έδρας (7-2-0).

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Αϊντχόφεν εκτός έδρας και γνώρισε δίκαιη ήττα με 2-0. Ο Λανγκ άνοιξε το σκορ στο 45′, ο Φέρτεσεν βρήκε δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους στο 77′ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Από νωρίς στα βαθιά για την Ουτρέχτη, η οποία δεν μπορεί με τίποτα ανά τα χρόνια να πάρει κάτι θετικό από την έδρα της Αϊντχόφεν. Διαιώνισε το άσχημο σερί, έφτασε τις 27 σερί ήττες στο «Phllips Stadion» και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην σεζόν με το αριστερό. Άξιζε ίσως καλύτερης τύχης, αφού όσο ήταν στο ματς έχασε αρκετές φάσεις για να βρει έστω το γκολ της ισοφάρισης. Παραμένει σε μεγάλο βαθμό η περσινή ομάδα, ερωτηματικό το αν θα παραμείνει μέχρι το τέλος της μεταγραφικής περιόδου ο μόνιμος σκόρερ της Δουβίκας.

«Το πρόγραμμά μας τις πρώτες αγωνιστικές είναι δύσκολο και αυτό είναι κάτι για το οποίο έχουμε προετοιμαστεί αγωνιστικά και ψυχολογικά. Η Χέρενφεν είναι ομάδα με ποιότητα και μπορεί να μας δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις, οπότε ξέρουμε περίπου τί θα περιμένουμε στο μεταξύ μας παιχνίδι», επισήμανε ο τεχνικός Σιμπελμπάουερ.

Αγόρασε τον στόπερ Φλαμίνγκο από την Σασουόλο, ο οποίος πέρυσι αγωνιζόταν με την μορφή δανεισμού στην Φίτεσε. Είναι κανονικά διαθέσιμος. Τραυματίστηκαν και θα λείψουν ο μεσοεπιθετικός Μπουτ και ο επιθετικός Ντεσκότ, δεν υπολογίζεται ο φευγάτος μέσος Μπράουερς.

Ουτρέχτη Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 απέναντι στην Βααλβάικ εντός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Καταιγιστική στο πρώτο μέρος, πέτυχε όλα της τα γκολ από το 24′ μέχρι το 41′. Στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε σε μεγάλο βαθμό διαχείριση και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με πέναλτι στο 60′.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε η ομάδα τους Κες Φαν Βόντερεν στο παιχνίδι με την Βααλβάικ. Άψογο πρώτο μέρος, επιθετικά άριστη, σημείωσε τρία γκολ και δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης. Στην επανάληψη όμως και ειδικά μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, έβγαλε σημάδια νευρικότητας και χρειάστηκε την τύχη προκειμένου η Βααλβάικ να μην μπει στο παιχνίδι για τα καλά. Στα θετικά, ότι σκόραρε ο νεοαποκτηθείς φορ Νικολαέσκου, ο οποίος δεν έδειξε πως χρειάζεται χρόνο.

«Η Ουτρέχτη είναι μία πολύ καλή ομάδα και μπορώ να πω πως λίγο πολύ έχουμε τους ίδιους στόχους μαζί της. Κατά συνέπεια, το παιχνίδι στην έδρα της έχει αυξημένο βαθμό δυσκολίας. Δεν πρέπει να δώσουμε συνέχεια στην εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου στο ματς με την Βααλβάικ και να σταθούμε σε αυτή του πρώτου», παραδέχτηκε ο τεχνικός Φαν Βόντερεν.

Δεν υπολογίζεται σε αυτό το πρώτο διάστημα της χρονιάς ο μέσος Χαλίλοβιτς, παραμένουν τραυματίες από πέρσι ο στόπερ Φαν Μπεκ και ο μεσοεπιθετικός Φαν Άμερσφοοτ.