12η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νεκάξα με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Σελπουβέδα στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπατίστα με πέναλτι στο 55’. Το 1-2 πέτυχε ο Σεπουλβέδα με πέναλτι στο 90+2’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ στο 90+10’.

Δεύτερη σερί νίκη για την Κρουζ Αζούλ με μια πολύ καλή εμφάνιση. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, ενώ δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα σκόραρε ακόμη ένα τέρμα, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Ανεβασμένη τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, ύστερα από τις διαδοχικές νίκες των προηγούμενων αγωνιστικών. Είναι σταθερή μεσοεπιθετικά, σκοράρει με συνέπεια σε όλες τις αναμετρήσεις της, όμως είναι τρομερά επιρρεπής αμυντικά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ.

Κρουζ Αζούλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΥΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Κερετάρο, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Γκουλάρτε με αυτογκόλ στο 25’ και το 2-0 ο Ντινένο με πέναλτι στο 42’. Το 3-0 πέτυχε ο Σίλβα στο 50’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ντινένο με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 68’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για την Πούμας. Επέβαλλε το ρυθμό της, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και στα δύο ημίχρονα. Αμυντικά δεν κινδύνευσε σε καμία περίπτωση, διατηρώντας εύκολα το μηδέν παθητικό.

Σε καλή κατάσταση βρίσκεται αυτή την περίοδο, είναι μαχητική και βρίσκει δίχτυα στα περισσότερα παιχνίδια της, όμως σπάνια κρατάει το μηδέν στην εστία της, ειδικά όταν αγωνίζεται μακριά από το γήπεδό της. Την βρίσκουμε μόλις στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας στο -6 από την κορυφή, αλλά και στο +4 από την έξοδό της από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ.