*2η αγωνιστική

*Ο Άγιαξ μετράει 14 διαδοχικές εντός έδρας νίκες με αντίπαλο την Γκρόνινγκεν. Μάλιστα, σε σύνολο 28 αγώνων, ο «Αίαντας» έχασε μόλις μία φορά απ’ τη Γκρόνινγκεν στο Άμστερνταμ (25-2-1).

*Over 2.5 ήρθαν οι 4/5 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

ΑΓΙΑΞ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-2 κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 6’, ισοφάρισε με τον Τέιλορ στο 48’, έκανε την ανατροπή με τον Ρενς στο 51’ και μεγάλωσε τον δείκτη του σκορ με τον Μπρόμπεϊ στο 62’. Η Φορτούνα Σιτάρντ μείωσε σε 2-3 στο 87’.

Τα… χρειάστηκε στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, ωστόσο έκανε το καθήκον του και πέρασε νικηφόρα με 3-2 από την έδρα της Φορτούνα Σιτάρντ. Δεν έπιασε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, απ’ το 6’ κυνηγούσε το σκορ, αλλά δεν ήταν όσο απειλητικός χρειαζόταν για να μην πάει με το εις βάρος του σκορ στ’ αποδυτήρια. Βελτιωμένος αισθητά στο δεύτερο 45λεπτο, μέσα σε τέσσερα λεπτά έκανε την ανατροπή, πέτυχε και τρίτο τέρμα μετά τη μία ώρα αγώνα. Τον άγχωσε η μείωση του σκορ στο φινάλε.

Έδωσε απαντήσεις για την απώλεια του Σούπερ Καπ ο “Αίαντας” (έχασε 5-3 από την Αϊντχόφεν), ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στην Eredivisie, εκεί παραμένει το μεγάλο φαβορί για να διατηρήσει τα σκήπτρα. Παρόλα αυτά, η Αϊντχόφεν έχει δυναμώσει αισθητά σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και σε συνδυασμό με τις πολλές αλλαγές που υπήρξαν στο ρόστερ του, κάνουν πιο αμφίρροπη τη μάχη του τίτλου. Δεύτερη αγωνιστική τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Μπάσεϊ, εξέτισε ο αμυντικός χαφ Άλβαρες.

ΑΓΙΑΞ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα πέντε πρόσφατα ματς.

*Over 2.5 τα 11/12 τελευταία παιχνίδια.

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Φόλενταμ. Προηγήθηκε με τον Ενγκονγκέ στο 2’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Στραντ Λάρσεν στο 34’, δέχθηκε τη μείωση στο 38’ και την ισοφάριση στο 68’.

Δεν πραγματοποίησε το ξεκίνημα που επιθυμούσε στο νέο πρωτάθλημα και στην πρεμιέρα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Φόλενταμ. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με το… καλημέρα απέκτησε το προβάδισμα, βρήκε και δεύτερο τέρμα μετά το πρώτο μισάωρο, αλλά δέχθηκε άμεσα τη μείωση και πήγε με το υπέρ της 2-1 στην ανάπαυλα. Απρόσεκτη στο δεύτερο μέρος, έδωσε δικαιώματα και δεν απέφυγε την ισοφάριση. Αναζήτησε τη νίκη στο τελευταίο 20λεπτο, ωστόσο οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν αποδείχθηκαν αρκετές για να της δώσουν το “τρίποντο”.

Η βασική της προτεραιότητα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο είναι η 8άδα και μέσω αυτής να διεκδικήσει την έξοδο στην Ευρώπη. Το έργο της μόνο εύκολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί πάντως, αφού για τον συγκεκριμένο στόχο αναμένεται να δώσουν μάχη πολλές ομάδες. Ο κορυφαίος επιθετικός της, Στραντ Λάρσεν, βρίσκεται στη λίστα αρκετών ευρωπαϊκών κλαμπ και ίσως υπάρξουν εξελίξεις μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα. Αν αποχωρήσει, θα μιλάμε για τεράστια απώλεια και η διοίκηση θα πρέπει να ψάξει άμεσα τον αντικαταστάτη του. Συνεχίζουν τραυματίες ο γκολκίπερ Χούκστρα, οι αμυντικοί Σβέρκο, Μουσάμπα και ο χαφ Ματούτα.