*Πλέι οφ υποβιβασμού, 7η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Βολουντάρι – Ντιναμό Βουκουρεστίου 2-3 και Ντιναμό Βουκουρεστίου – Βολουντάρι 1-0

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Μόλις μία φορά έχει καταφέρει η Βολουντάρι να κερδίσει εκτός έδρας την Ντιναμό Βουκουρεστίου (10-1-1).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σε ματς με πολλή ένταση, ηττήθηκε με 2-1 από την Μποτοσάνι την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ (13′), έχασε πέναλτι στο 29′, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2′). Λίγα λεπτά αργότερα όμως, έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής (45+9′). Παίζοντας σε όλη την επανάληψη με αριθμητικό μειονέκτημα, λύγισε στις καθυστερήσεις (90+1′).

Έκανε φιλότιμη προσπάθεια στην έδρα της Μποτοσάνι, παρόλα αυτά το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από μεγάλη ένταση ανάμεσα στις δύο ομάδες και αυτό ουσιαστικά ήταν που την εκτροχίασε από την νίκη. Πλέον, έπεσε στις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού αλλά έχει την ελάχιστη διαφορά από τις δύο ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις των μπαράζ (-1). Το ματς της χρονιάς απέναντι στην Βολουντάρι, άπαντες θέλουν την νίκη στις τάξεις της.

Η τιμωρία της άρθηκε και σήμερα έχει την δυνατότητα να υποδεχτεί ξανά τον κόσμο της. Στα αγωνιστικά, είναι χαρακτηριστικό πως στα πέντε τελευταία παιχνίδια της έχουν σημειωθεί γκολ στις καθυστερήσεις που έχουν διαμορφώσει αποτέλεσμα. Παραμένει στα πιτς ο Ιέ, τιμωρημένος ο Αμπνταλά.

Ντιναμό Βουκουρεστίου Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Σε κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι, έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα απέναντι στην Κραϊόβα 1948 (0-0). Θετικό αποτέλεσμα, αφού έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 24′.

Πολύ σημαντικός ο βαθμός που πήρε από την ουραγό Κραϊόβα 1948, ειδικά από την στιγμή που το ματς εξελίχθηκε άσχημα για εκείνη. Έμεινε με παίκτη λιγότερο από πολύ νωρίς (24′) και στην συνέχεια ταμπουρώθηκε στα καρέ της προκειμένου να κρατήσει το σκορ, πράγμα που κατάφερε. Το αποτέλεσμα αυτό την διατηρεί εκτός ζώνης αλλά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (+1).

«Η προσπάθεια ήταν τεράστια μετά την αποβολή. Παίζοντας κάθε τρεις μέρες, μας επηρεάζει πολύ», τόνισε ο τεχνικός Πάρβου. Τιμωρημένος ο Ρικαρντίνιο.