* No Goal τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (10/04): Βέλεζ – Μπόκα 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (3-2) επί της Κίλμες για το Κύπελλο. Η Κίλμες προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον Μπονέτο, ο Μπενεντέτο ισοφάρισε για την Μπόκα στο 7’ και ο Μοράλες γύρισε το ματς στο 34’. Ο Λανγκόνι πέτυχε το τρίτο γκολ στο 59’. Για να μειώσουν στο 65’ οι της Κίλμες με τον Παβόνε.

Δεν πείθει, δεν πείθει κι όμως συνεχίζει να κερδίζει και πλέον είναι μεγάλο φαβορί να κάνει εγχώριο treble! Δυσκολεύτηκε και την Τετάρτη απέναντι σε ομάδα της Β’ κατηγορίας, αλλά ανέτρεψε το σκορ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Εκεί όλοι περίμεναν superclasico, αλλά η Ρίβερ απέτυχε ξανά και ο δρόμος για τον τελικό “άνοιξε” με αντίπαλο την Πατρονάτο.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την πιο πειστική της εμφάνιση στο εντυπωσιακό αήττητο σερί (7-3-0) που έχει χτίσει! Ήταν καλή στη Μεντόσα, κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο με τη Γοδόι Κρους, δικαίως προηγήθηκε και στο δεύτερο απορρόφησε σχετικά άνετα την αντίδραση των αντιπάλων.

Επιστρέφουν οι διεθνείς Αντβίνκουλα (δεξί μπακ), Φάμπρα (αρ. μπακ) και Σαμπράνο (στόπερ). Παραμένει γεμάτο όμως το ιατρικό δελτίο, όσοι έλειπαν την Τετάρτη παραμένουν εκτός.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

* No Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΕΛΕΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπαράκας. Με πέναλτι του Μπόου στο 28ο λεπτό κρίθηκε το παιχνίδι.

Χρειάστηκαν πάνω από τρεις μήνες και 15 αποτυχημένες προσπάθειες (0-9-6) για να πανηγυρίσει τη μόλις δεύτερή της νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα η Βέλεζ! Τα κατάφερε επιτέλους την περασμένη Κυριακή, με καλή εμφάνιση, αλλά και μπόλικο άγχος στο δεύτερο ημίχρονο, αφού δεν κατάφερε να ντουμπλάρει το γρήγορο προβάδισμά της.

Απολύτως αποτυχημένη η εγχώρια σεζόν, έχει μείνει εκτός διεκδίκησης των διεθνών θέσεων εδώ και πολύ καιρό και ψάχνει κίνητρα ως το φινάλε της σεζόν ο κόουτς Μεδίνα, ο οποίος οφείλει να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Ένα τέτοιο, ισχυρό, κίνητρο είναι να χαλάσει το κλίμα στην Μπόκα, να της κόψει τον δρόμο προς το πρωτάθλημα.

Σταθερές οι απουσίες των Γοδίν (στόπερ), Περόνε (χαφ) και Χιανέτι (στόπερ).