*30η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Φόρφαρ – Έλγκιν 0-0, Έλγκιν – Φόρφαρ 1-0, Φόρφαρ – Έλγκιν 2-1

*6/7 under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΕΛΓΚΙΝ

Προηγούμενο ματς: Η Έλγκιν κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Στρανράερ εκμεταλλευόμενη την αποβολή αντίπαλου παίκτη της στο 45ο λεπτό. Σκόραρε δύο γκολ στη συνέχεια με τους Γιούαν (53’), Τζέφρι (64’), με την αντίπαλο της να μειώνει απλά με αυτογκόλ του Γκάλαχερ στο 79’.

Η Έλγκιν κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Στρανράερ, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αλλά μόλις δεύτερη φέτος μακριά από την έδρα της!

Τώρα επιστρέφει σε αυτήν, εκεί που έχει τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Ανέβηκε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +8 από την τελευταία θέση που οδηγεί σε play off υποβιβασμού, έχοντας ακόμη τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Και βρέθηκε πλέον στο -10 από τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την άνοδο.

Έλγκιν Στατιστικά

*10/14 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*8/12 G/G και over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Φόρφαρ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Στενχάουσμιρ, ισοφαρίζοντας με τον Χάτσινσον στο 85’ το γκολ που δέχθηκε από τον Μπέρι στο 24ο λεπτό.

Ακόμη μία ισοπαλία για την Φόρφαρ, αφού έχει τις περισσότερες στο πρωτάθλημα (14) μακράν της δεύτερης ομάδας, μετά και το εντός έδρας 1-1 απέναντι στην Στενχάουσμιρ. Αυτή μάλιστα είναι η έκτη στους εννιά τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη.

Ειδικά μακριά από την έδρα της έχει τρεις ισοπαλίες στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει.

Βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πολύ μακριά, στο -8 για την ακρίβεια, από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play offs, ενώ είναι στο +10 από την τελευταία θέση.