*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Καρλάιλ-Ντέρμπι 0-2.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Κέμπριτζ με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Λάινγκ στο 39’.

Συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα έδωσε η Ντέρμπι. Είχε τον έλεγχο του ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και παρά το γεγονός ότι δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Τεράστια ευκαιρία για να πανηγυρίσει την απευθείας άνοδο στη Τσάμπιονσιπ έχει σήμερα, καθώς φιλοξενεί την ουραγό και παράλληλα υποβιβασμένη εδώ και καιρό Καρλάιλ. Αναμένεται γιορτινό κλίμα στο «Pride Park», με τον κόσμο της να της δίνει ώθηση ώστε να πάρει το βαθμό που της χρειάζεται για να πανηγυρίσει την επάνοδο. Είναι σε καλή κατάσταση, εξαιρετική μεσοεπιθετικά, δεν αναμένεται να δυσκολευτεί απέναντι στη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, όμως είναι σαφές πως δεν θα πρέπει να δείξει υποτίμηση σε καμία περίπτωση.

Ντέρμπι Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΑΡΛΑΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Γουίκομπ με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον ΜαΚλίρι στο 15’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον ΜακΚάλμοντ στο 28’. Το 1-2 πέτυχε ο Κονέ στο 49’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ΜακΚλίρι στο 75’.

Ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα προστέθηκε στα πολλά φετινά για την Καρλάιλ. Είχε μεν ευκαιρίες, κατάφερε να σκοράρει με την έναρξη της επανάληψης, όμως είχε μείνει ήδη αρκετά πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίωρο, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα, το οποίο καθόρισε και το τελικό σκορ.

Δύσκολη ακόμα και η τελευταία της αναμέτρηση στην Α’ Αγγλίας, καθώς αντιμετωπίζει τη Ντέρμπι, η οποία βρίσκεται με το ένα πόδι στη Τσάμπιονσιπ. Συνεχίζει να έχει πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, είναι με διαφορά η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος και αυτός είναι ένας από τους λόγους που την οδήγησαν στο να βρίσκεται στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική επιθετικά, με αποτέλεσμα να μην συνηθίζει να σκοράρει σε πολλές από τις αναμετρήσεις της.