3η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 35′ με τον Νίγκρεν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Οσμάν (51′) και Ίνγκβαρτσεν (πεν. 86′).

Αρκετά δυναμικό το ξεκίνημα της Νόρντζελαντ στη σεζόν, έχοντας το απόλυτο μετά τις δυο πρώτες στροφές. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ φιλοξενήθηκε από την Άαρχους, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-3. Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να δέχθηκε προσωρινά την ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα, όμως μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλο της.

Είχε προηγηθεί το 4-1 της πρεμιέρας κόντρα στη Βίμποργκ. Θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες τώρα, για να ανέβει ακόμη περισσότερο ψυχολογικά. Στο μυαλό της όμως είναι και η Ευρώπη, καθώς την ερχόμενη Πέμπτη ρίχνεται στη μάχη του Κόνφερενς Λιγκ. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τη Στεάουα για τον τρίτο προκριματικό, με το πρώτο ματς να είναι στη Ρουμανία.

Νόρντζελαντ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Βάλις στο 54ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (64′, 90’+5).

Σε αντίθεση με τη σημερινή της αντίπαλο, η Μπρόντμπι δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, μετά και το διπλό 1-2 της πρεμιέρας κόντρα στη Σίλκεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γέσπερ Σόρενσεν υποδέχθηκε την Οντένσε, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 1-2. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της και παρότι πήρε τα ηνία κόντρα στη ροή, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή, χάνοντας το ματς στο φινάλε.

Θα προσπαθήσει να βγάλει αντίδραση τώρα, ωστόσο το έργο της μόνο εύκολο δε μπορεί να θεωρείται. Μεσοβδόμαδα, ανακοίνωσε την απόκτηση του 19χρονου Πολωνού μέσου, Ματέους Κόβαλτσουκ, από τη Λοντζ. Εξέτισε τις δυο αγωνιστικές της τιμωρίας του ο Κέβιν Μενσά.