*Σε προηγούμενους γύρους: Πάιντε – Νόμε Κάλιου 2-3

*Στο Κύπελλο Εσθονίας: Νόμε Κάλιου – Πάιντε 0-0

*GG & over 4,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΟΜΕ ΚΑΛΙΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Κουρεσάρε. Στο 46′ ο Τσιβελεκίδης έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Λιπ στο 74′.

Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε η Νόμε Κάλιου στην έδρα της Κουρεσάρε μεσοβδόμαδα. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο κι έναν βαθμό στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο “Kuressaare linnastaadion” (1-1). Πιο κινητικοί στο πρώτο οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου με κεφαλιά του αρχηγού Τσιβελεκίδη.

Κράτησαν παθητική στάση στη συνέχεια και το πλήρωσαν, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο τερματοφύλακάς τους πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση κρατώντας το τελικό αποτέλεσμα. Τέσσερις νίκες σε πέντε εντός έδρας αγωνιστικές πανηγύρισε η Νόμε Κάλιου, σημείωσε τουλάχιστον από δύο γκολ σε κάθε μία από αυτές. Πανηγύρισε μόλις ένα “τρίποντο” στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με την Πάιντε (τέσσερις ισοπαλίες, τρεις ήττες).

ΝΟΜΕ ΚΑΛΙΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΪΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Ταμέκα. Σκόραραν οι Σίνγκατεχ (16′), Σάαγκ (81′) και Πάλουμετς (87′).

Δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να πετάξει στο καναβάτσο τη μαχητική Ταμέκα η Πάιντε επικρατώντας εντός έδρας 3-0 μεσοβδόμαδα, φτάνοντας παράλληλα τους 28 βαθμούς που την διατηρούν στο -2 από τη σημερινή αντίπαλό της. Προηγήθηκε σχετικά νωρίς στην αναμέτρηση, αστόχησε σε κάποιες καλές ευκαιρίες και χρειάστηκε την ετοιμότητα του τερματοφύλακα Γιάριου (πέντε αποκρούσεις) “καθαρίζοντας” τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Στις 12 τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα στη Νόμε Κάλιου, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, γνώρισε μόλις τρεις ήττες: Στις υπόλοιπες σημείωσε επτά νίκες και δύο ισοπαλίες.