* Αήττητη η Ρίο Άβε στα 11 τελευταία μεταξύ τους (7-4-0).

* Στο 1ο γύρο (07/01): Ρίο Άβε – Πορτιμονένσε 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Σπόρτινγκ. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Παουλίνιο (13’), Τρινκάο (70’), Γκιόκερες (90+2’).

Mission impossible εκ προοιμίου το σαββατιάτικο παιχνίδι στο “Αλβαλάδε”, γνώρισε εντός προγράμματος ήττα από την πρωταθλήτρια, 5η στα 8 τελευταία παιχνίδια της, αλλά διατηρεί ακέραιες ελπίδες να γλιτώσει τα μπαράζ παραμονής.

Απόλυτος κομπάρσος στο παιχνίδι της Σπόρτινγκ (3.64 – 0.05 xGoals), κατάφερε ν’ αντέξει μόνο ένα 10λεπτο και χρειάστηκε (4) απίθανες επεμβάσεις του κίπερ Νακαμούρα και σύμμαχο τα δοκάρια για να κρατήσει χαμηλά το σκορ μέχρι την ανάπαυλα και συνολικά σε αξιοπρεπή επίπεδα.

“Δεν με εκπλήσσει που βρισκόμαστε σε αυτή τη μάχη, θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερους βαθμούς, αλλά πρέπει να λύσουμε τα προβλήματά μας.” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο.

Δίχως εντός έδρας νίκη από τις 12 Νοεμβρίου οι “αλβινέγκρος”, με ρεκόρ 0-3-5 έκτοτε και 19 γκολ παθητικό!

Εξέτισε τιμωρία ο Κόστα (αρ. μπακ), αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο Φορμίγκα (δεξί μπακ), ενώ ο Ζίνιο (εξτρέμ) είναι μακροχρόνια τραυματίας. Παραμένει τραυματίας ο Γιάσπερ (εξτρέμ).

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκιμαράες. Ο Ζοκά (37’) άνοιξε το σκορ για την Ρίο Άβε, ο Μπόατενγκ (56’) έκανε το 2-0 και ο Σάντος (90+4’) μείωσε για την Γκιμαράες.

Εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Liga Portugal οι “βιλακοντένσες” κερδίζοντας το σαββατιάτικο παιχνίδι, συμπληρώνοντας παράλληλα 10 ματς δίχως ήττα (2-8-0)!

Απόλυτα ουσιαστική η ομάδα του κόουτς Φρέιρε απέναντι στην Ευρωπαία Γκιμαράες, βρήκε δύο γκολ σε 8 τελικές προσπάθειες, 3 εντός εστίας και 0.31 xGoals! Απίθανο το βολέ από τα 20 μέτρα για το 1-0, σε ένα ημίχρονο δίχως καθαρή ευκαιρία εκατέρωθεν.

Η Γκιμαράες απείλησε δις με ισοφάριση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, σε στατικό κι αντεπίθεση, αλλά η Ρίο Άβε εξαργύρωσε transition μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή για το 2-0. Ο κίπερ Ζόναταν έβγαλε τετ α τετ δευτερόλεπτα αργότερα, αλλά νικήθηκε στις καθυστερήσεις με βολίδα, στο “ριμπάουντ” από κόρνερ.

“Οι στόχοι μας είναι ξεκάθαροι. Πάνω απ’ όλα θέλουμε να παίξουμε καλά, να έχουμε μια συνεπή διαδικασία στο γήπεδο, να είμαστε μια εξαιρετικά ανταγωνιστική και συγκεντρωμένη ομάδα.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε και άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να συνεχίσει για τη νέα σεζόν.

Δίχως διπλό από το Μάρτιο του 2023 η Ρίο Άβε, με επί μέρους ρεκόρ 0-12-8, αναδείχθηκε ισόπαλη και στα 5 τελευταία ταξίδια της.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσαν κάρτες οι βασικοί μέσοι Γκράσα, Τανλόνγκο, ενώ αμφίβολος είναι στη θέση ο έμπειρος Σίλβα που έχασε τα προηγούμενα ματς. Ερωτηματικό κι ο βασικός φορ Αζίζ που αποχώρησε με ενοχλήσεις από το προηγούμενο, σταθερά εκτός ο Σα (στόπερ).