8η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σαρλερουά δεν έχει υποστεί ήττα από την Κόρτραϊκ στα πρόσφατα 9 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 εκτός έδρας, από την Κλαμπ Μπριζ, για το πρωτάθλημα. Στο 6’ ο Γκιαζόν το 0-1, στο 27’ ο Ιγκόρ Τιάγκο το 1-1. Στο 42’ ο Ντράγκσνες το 1-2, ενώ στο 45’ ο Μέχελε ισοφάρισε σε 2-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 87’ ο Νούσα το 3-2, στο 90+5’ ο Τζουτγλά το τελικό 4-2.

Η Σαρλερουά εξακολουθεί να προβληματίζει με την εικόνα της και την αδυναμία της να πάρει νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Μεγαλώνει η πίεση για τον Φελίς Μαζού, ο οποίος ανέλαβε στα μισά πέρυσι και υπήρχαν οι προσδοκίες ότι θα παρουσιάσει καλύτερη εικόνα στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Οι “Ζέβρες” έχασαν στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ (4-2), παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν η τρίτη ήττα στα επτά ματς που έχουν παίξει έως τώρα, μετρούν επίσης τέσσερις ισοπαλίες στο συνολικό απολογισμό. Πρέπει να βρει λύσεις ο Μαζού, ώστε να διεκδικήσει τις απαραίτητες νίκες.

Δε λείπουν εκ νέου τα προβλήματα απουσιών, είναι εκτός οι Κνέζεβιτς, Φαν Κλέιμπουτ, Μπενμπουαλί, Νκούμπα, Μπερνιέ. Ερωτηματικό η συμμετοχή του κεντρικού χαφ Μοριόκα.

Σαρλερουά Στατιστικά

*5/7 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*5/7 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 τελευταία εντός

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο την Άντερλεχτ, στο πρωτάθλημα. Στο 19’ ο Ντε Νέβε σκόραρε για το 1-0, όμως στο 20’ ο Ντόλμπεργκ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 54’ αποβλήθηκε ο Ντεμπάστ για τους φιλοξενούμενους, στο 57’ ο Αβενάτι με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 2-1 της Κόρτραϊκ. Στο 90+7’ ο Ντρέιερ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η Κόρτραϊκ δεν είναι σε καλή κατάσταση από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου, δεν έχει καν πανηγυρίσει νίκη έπειτα από επτά αναμετρήσεις στη Jupiler League. Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να κόψει βαθμούς από την Άντερλεχτ (2-2) στο εντός έδρας ματς της προηγούμενης αγωνιστικής, ενώ έφτασε κοντά στο να πάρει ολόκληρο το “τρίποντο”.

Φυσικά υπάρχει προβληματισμός για την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα του Έντουαρντ Στιλ, εκείνος ελπίζει ότι με τον ερχομό νέων παικτών στο φινάλε των μεταγραφών, μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά η κατάσταση. Δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες ο απολιγισμός σε επτά αγωνιστικές.

Όσον αφορά την αποστολή, νέα προβλήματα αποτελούν οι τιμωρίες των Κάνα και Μεσάτου, ενώ είναι τραυματίες οι Σαλούκ, Άμπροουζ, Χένεν.