*33η αγωνιστική (προτελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Χάνσα Ρόστοκ – Σάλκε 0-2

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΛΚΕ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-0) της Όσναμπρουκ. Σκόραραν οι Τοπ (2′, 75′), Καραμάν (5′) και Ουεντραογκό (65′).

Απέφυγε δυσάρεστες εκπλήξεις η Σάλκε προσπερνώντας πανεύκολα το εμπόδιο της Όσναμπρουκ μεσοβδόμαδα, σε αναμέτρηση που διεξήχθη σε ουδέτερη έδρα. Προηγήθηκε με το καλημέρα κι έκανε το 2-0 με τη συμπλήρωση 5′, συνολικά δημιούργησε 23 ευκαιρίες εκ των οποίων οι δέκα βρήκαν εστία, ενώ είχε και δύο δοκάρια.

Οι “βασιλικοί μπλε” εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους, πλέον στοχεύουν να τερματίσουν όσο ψηλότερα γίνεται στη βαθμολογία. Την τελευταία φορά που υποδέχτηκαν τη Χάνσα Ρόστοκ στη “Veltins Arena” γνώρισαν την ήττα με 4-3 τον Μάρτιο 2022. Δεν αντιμετωπίζει νεότερα αγωνιστικά προβλήματα ο προπονητή Γκεράερτς.

ΣΑΛΚΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Καρλσρούη. Ο Νάιντχαρτ έκανε το 1-0 στο 33′, τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Ζιβζιβάντζε (52′) και Βάνιτσεκ (56′ πεν.).

Δύο στροφές πριν πέσει η αυλαία της σεζόν και η Χάνσα Ρόστοκ διατηρείται στην προτελευταία θέση της 2. Μπουντεσλίγκα, στο -1 από τη 16η Βέχεν και στο -4 από την Μπράουνσβαϊγκ και τη ζώνη ασφαλείας. Την προηγούμενη βδομάδα προηγήθηκε λίγο μετά το ημίωρο της αδιάφορης Καρλσρούης, ωστόσο είδε τα δεδομένα να ανατρέπονται μέσα σε τέσσερα λεπτά. Τρία λεπτά μετά το 2-1 ο Ντρέσελ είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε.

Ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τη Χάνσα Ρόστοκ, στις τρεις από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει. Στις δέκα τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές έχει απολογισμό 1-2-7: Στις επτά δεν “μάτωσε” τα αντίπαλα δίχτυα, σε ισάριθμες δέχτηκε 2+ γκολ. Η Χάνσα Ρόστοκ έχει συγκεντρώσει δέκα βαθμούς στις πέντε τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Σάλκε, διάστημα στο οποίο ηττήθηκε μόνο τον Απρίλιο 2008 (1-0).