* 36η αγωνιστική.

* Μοναδική σεζόν που συναντήθηκαν σε βάθος δεκαετίας η φετινή. Στην κανονική διάρκεια αμφότερες πήραν από 1 νίκη εκτός έδρας, η Μόλενμπεκ με 3-1 (12/11) και η Έουπεν με 1-0 (24/01). Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ η Μόλενμπεκ επιβλήθηκε της Έουπεν εντός έδρας με 3-1 (13/04).

* Η Μόλενμπεκ για να πάρει τη δεύτερη θέση και να παίξει στο μπαράζ παραμονής θέλει μόνο νίκη και απώλεια βαθμών της Κόρτραϊκ. Υστερεί στην ισοβαθμία, αφού στη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας τερμάτισε χαμηλότερα από την Κόρτραϊκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΕΟΥΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Κόρτραϊκ εκτός με 1-0. Από 29’ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του μέσου Λαμπέρ, δέχτηκε το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Σίλβα (45’+10).

Είχε που είχε λίγες πιθανότητες απέναντι στην ψυχωμένη Κόρτραϊκ, ήρθε και η γρήγορη αποβολή του Λαμπέρ που ουσιαστικά την καταδίκασε. Κατά βάση δεν προσπάθησε καν να ισοφαρίσει, στο τελευταίο δεκάλεπτο δημιούργησε κάποιες υποψίες ευκαιριών, καμία αξιοσημείωτη.

Αδιάφορη βαθμολογικά πλέον, είναι και μαθηματικά η πρώτη ομάδα που υποβιβάζεται στη δεύτερη κατηγορία. Αυτό σημαίνει πως θα υποδεχτεί τη Μόλενμπεκ με κακή ψυχολογία, σε ένα παιχνίδι που πολύ πιθανό να το δει ως… αγγαρεία. Ειδικά αν το γήπεδο είναι άδειο, περισσότερο απ’ όσο συνήθως.

Αποβλήθηκε στην Κόρτραϊκ ο κόουτς Άντερσεν αλλά έγινε ένσταση από το σύλλογο και η ποινή του κατέπεσε, επομένως θα βρίσκεται κανονικά στον πάγκο. Τραυματίστηκε ο βασικός στόπερ Πάλσον, τιμωρημένος ο χαφ Λαμπέρ.

Έουπεν Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 7 τελευταία, τρέχει σερί με 4 ήττες.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 6/7 τελευταία, στα 5 έχανε από το ημίχρονο, ηττήθηκε σε όλα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΛΕΝΜΠΕΚ

Προηγούμενο ματς: Διασυρμός εντός έδρας από τη Σαρλερουά με 1-3. Έχανε ακόμα και με 0-3 στο πρώτο ημίχρονο από τα γκολ των Νταρί (7’), Ντράγκνες (35’) και Γκιαγκόν (39’), μείωσε απλώς στην επανάληψη με τον Γκουέιγ (63’).

Παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Σαρλερουά. Το έδειξε με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο μετά τη μείωση του σκορ από τον Γκουέιγ, η ίδια αντιμετώπισε το συγκεκριμένο γκολ ως της τιμής, παρά ως εφαλτήριο αντεπίθεσης ώστε να πάρει κάτι από το ματς.

Εξαρτάται πλήρως από τις διαθέσεις της Σαρλερουά, ελπίζει πως η ομάδα του Ντε Μιλ θα πάρει τουλάχιστον μια ισοπαλία με την Κόρτραϊκ στην έδρα της. Από την πλευρά της δείχνει αποφασισμένη να κάνει το χρέος της στην Έουπεν, όπου ήδη μετράει μια νίκη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

“Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ενημερωνόμαστε για την εξέλιξη του αγώνα στη Σαρλερουά, εμείς οφείλουμε να κερδίσουμε κι αυτό είναι που μας ενδιαφέρει” τόνισε ο κόουτς Φερέρα. Σημαντική η επιστροφή του χαφ Ντβόμο.