*9η αγωνιστική

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ ΡΟΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μπρισμπέιν Ρόαρ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας τους Νιουκάστλ Τζετς, χάρη σε ένα τέρμα του Μιλέουσνιτς στο 80ο λεπτό, γλιτώνοντας δύο φορές από το να δεχθεί γκολ από το δοκάρι της, την πρώτη μόλις στο τρίτο λεπτό και τη δεύτερη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η Μπρισμπέιν Ρόαρ κέρδισε και τους Νιουκάστλ Τζετς με 0-1 εκτός έδρας, με αυτή βέβαια να είναι μόλις η δεύτερη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες, όμως χωρίς να έχει κάποια ήττα σε αυτό το διάστημα. Γενικώς έχει χάσει στο πρωτάθλημα μόνο από την Μέλμπουρν Σίτι εντός, αλλά έχει τις περισσότερες ισοπαλίες στον θεσμό, τέσσερις σε εφτά αγώνες!

Βρίσκεται σταθερά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον ανέβηκε στην 7η θέση, με τους αγώνες της να έχουν πάντα τα λιγότερα γκολ από κάθε άλλης ομάδας, έχοντας άλλωστε τη χειρότερη επίθεση, αλλά και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος! Και είναι ισόβαθμη με άλλες τρεις ομάδες, μία εκ των οποίων είναι στην έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου.

Πάντως ο προπονητής της, Γουάρεν Μουν, δήλωσε πώς είναι περήφανος για την άμυνα της ομάδας του και είναι κάτι που επιθυμούν, δηλαδή να κρατούν το μηδέν στην εστία τους.

Μακροχρόνια τραυματίας είναι ο επιθετικός Λόφτχαουζ που δεν έχει αγωνιστεί φέτος.

Μπρισμπέιν Ρόαρ Στατιστικά

*Εχει 6/7 under 2,5 στο πρωτάθλημα

*Εχει 7/11 G/G στη σεζόν

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Σίδνεϊ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, δεχόμενη ένα τέρμα μόλις στο πέμπτο λεπτό από τον Πρίγιοβιτς, έχοντας ευκαιρίες να ισοφαρίσει στη συνέχεια, αλλά θα μπορούσε να δεχθεί και δεύτερο γκολ.

Η Γουέστερν Σίδνεϊ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, με αυτήν να είναι η δεύτερη ήττα της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, διανύοντας τη χειρότερη της αγωνιστική περίοδο από την έναρξη του πρωταθλήματος. Και ενώ ξεκίνησε με 2/2 νίκες μακριά από την έδρα του, δεν κατάφερε να κερδίσει κάποιο από τα δύο επόμενα παιχνίδια εκτός στο πρωτάθλημα.

Ακόμη και μετά το τελευταίο αποτέλεσμα, συνεχίζει να βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής, στο -2 από την κορυφή, ενώ είναι στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4 συγκεκριμένα, από την έβδομη που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών, όποιος παίκτης μένει εκτός αποστολής είναι καθαρά για τακτικούς λόγους και λόγω απόφασης του προπονητή της, Μάρκο Ρούνταν.