9η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με “2-3 γκολ” μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μιεντάλεν δεν έχει υποστεί ήττα από τη Μπραν στα πρόσφατα 10 παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΜΠΡΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Κονγκσβίνγκερ, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 11’ ο Βάσμπεργκ σκόραρε για το 0-1 και στο 41’ ο Μπέρστινγκ έκανε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 48’ ο Βίνιορ μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους, όμως στο 90+3’ ο Φίνε σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπραν είναι σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, έχει διαδοχικές νίκες και η πορεία της είναι ανοδική. Προέρχεται από την εκτός έδρας επιτυχία με αντίπαλο την Κονγκσβίνγκερ (1-3), η οποία ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη και τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα συγκεκριμένα. Η Μπραν είναι πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από τη Μιεντάλεν. “Θέλουμε πολύ να τους κερδίσουμε και να περάσουμε στην κορυφή”, δήλωσε ο αρχηγός Χέλτνε Νίλσεν. Αμφίβολος ο μέσος Μόμπεργκ.

Μπραν Στατιστικά

*G/G στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*5/6 παιχνίδια τελευταία με over 2.5 γκολ

*Δέχτηκε γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΜΙΕΝΤΑΛΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-2 εντός έδρας, από τη Ράνχαϊμ, για το πρωτάθλημα. Πιο επιθετική η Ράνχαϊμ στο ξεκίνημα, όμως οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Όβενσταντ στο 20’, για το 1-0 του ημιχρόνου. Μόνο Ράνχαϊμ στο δεύτερο μέρος, έφτιαξε πολλές φάσεις για γκολ. Στο 83’ ο Άλτε ισοφάρισε με σουτ εκτός περιοχής και στο 85’ ο Μένερτ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.

Η Μιεντάλεν προέρχεται από ήττα-σοκ με αντίπαλο τη Ράνχαϊμ (1-2) και μάλιστα εντός έδρας και έχει ενδιαφέρον η αντίδραση που θα βγάλει η ομάδα του Χάνσεν στο Μπέργκεν, εναντίον της Μπραν. Η πρώτη ήττα στη σεζόν συνδυάστηκε με κακή εμφάνιση, αφού ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες να σκοράρει νωρίτερα στον αγώνα και να πάρει πιο εύκολη νίκη. Πρώτη ήττα έπειτα από έξι νίκες στην OBOS-ligaen. Όσον αφορά την αποστολή, είναι αμφίβολος ο μέσος Σίβερ Έρικσεν, σταθερά εκτός ο μέσος Ντάλμπι.