* 4η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

* Η Μπέτις θα πανηγυρίσει την πρόκριση στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ αν νικήσει απόψε τη Μίλαν και ο Ολυμπιακός δεν καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της Ντουντελάνζ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

* Η Μίλαν έχει δώσει συνολικά 56 αναμετρήσεις κόντρα σε ομάδες από την Ισπανία, πανηγυρίζοντας μόλις 18 νίκες (σ.σ. οι τέσσερις από αυτές εκτός έδρας). Στις πέντε τελευταίες επισκέψεις της στην Ιβηρική χερσόνησο γνώρισε ισάριθμες ήττες.

ΜΠΕΤΙΣ

Με μοναδικό στόχο τη νίκη, η οποία ενδέχεται να της δώσει και το εισιτήριο για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, θα παραταχθεί απόψε η Μπέτις με αντίπαλο τη Μίλαν. Πριν από δύο βδομάδες το συγκρότημα του Σετιέν κατάφερε να αλώσει το «San Siro», επικρατώντας με 2-1 των «ροσονέρι». Την Κυριακή μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Θέλτα (3-3 εντός έδρας) για το πρωτάθλημα, παραμένοντας κάτω από τη μέση της κατάταξης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Λορέν Μορόν (33’) και Ζούνιορ Φίρπο (57’), προτού οι φιλοξενούμενοι ανατρέψουν τα δεδομένα με αυτά των Γκόμεζ (63’, 84’) και Μπράις Μέντεζ (69’).

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Κανάλες τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι Ανδαλουσιανοί σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισαν μόλις μία ήττα, αυτήν από τη Βαγιαδολίδ (1-0) στις 21 Οκτωβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις τέσσερις σημειώθηκε NG, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Στις επτά τελευταίες εντός έδρας για το Γιουρόπα Λιγκ σημείωσαν τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στις πέντε κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ παράλληλα σημειώθηκε under 2,5. «Έχουμε προετοιμαστεί για τις αναμετρήσεις με Μίλαν και Μπαρτσελόνα, θα βγούμε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κάνουμε το παιχνίδι μας και να πάρουμε τη νίκη. Μπορούμε να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο, έχουμε τις ικανότητες να το πετύχουμε. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπέτις, Κίκε Σετιέν.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπέτις και Θέλτα στην έδρα της πρώτης (3-3) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μπέτις σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Tipbet)

Το Μπέτις – Μίλαν παίζει στην Tipbet
Tipbet λογότυπο

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΙΛΑΝ

Από τρεις σερί νίκες προέρχεται η Μίλαν σε όλες τις διοργανώσεις. Μετά την ήττα που γνώρισε από την αποψινή αντίπαλό της Μπέτις (2-1 εντός έδρας) στις 25 Οκτωβρίου, επικράτησε των Σαμπντόρια (3-2 εντός έδρας), Τζένοα (2-1 εντός έδρας) και Ουντινέζε (1-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την Κυριακή για το πρωτάθλημα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρομανιόλι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την ασίστ του Σούσο. Αξίζει να αναφέρουμε πως δύο λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Νούτινγκ.

Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Γκατούζο σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε μόλις μία ήττα. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις επιβεβαιώθηκε το αμφίσκορο. Στις 12 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις για το Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε δύο ήττες, αυτές από τις Ριέκα (2-0 στις 7/12/17) και Άρσεναλ (3-1 στις 15/3/18).

Στις υπόλοιπες σημείωσε επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις επτά σημειώθηκε NG, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε under 2,5. Τις τελευταίες ημέρες αναπτύχθηκε η φημολογία πως οι «ροσονέρι» έχουν έρθει σε επαφή με τον Αρσέν Βενγκέρ, ώστε αυτός να αντικαταστήσει τον Τζενάρο Γκατούζο στην τεχνική ηγεσία τους. «Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως πρόκειται για fake news. Αν είχα υπογράψει με κάποια ομάδα θα σας το έλεγα εγώ», είπε μεταξύ άλλων ο 69χρονος Αλσατός προπονητής.

Προηγούμενο ματς: Η Μίλαν επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Ουντινέζε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG και over 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μίλαν σε όλες τις διοργανώσεις.