*Under 2.5 ήρθαν οι 8/9 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Η Μπρεστ είναι αήττητη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της κόντρα στη Ρεμς (3-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-1 κόντρα στην Κλερμόν. Προηγήθηκε με πέναλτι του Ντελ Καστιγιό στο 15’, έκανε το 0-2 με τον Ονορά στο 55’, πέτυχε το 0-3 με τον Μουνιέ στο 68’. Η Κλερμόν μείωσε σε 1-3 στο 89’.

Νίκησε ύστερα από δύο μήνες, πέρασε με το διπλό από την έδρα της Κλερμόν, αυτή ήταν η πρώτη νίκη με τον υπηρεσιακό Γρουζί στον πάγκο. Εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε δυνατά, προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο, είχε φάσεις για να μεγαλώσει το προβάδισμά της. Πιο απελευθερωμένη στο δεύτερο 45λεπτο, πέτυχε ακόμη δύο τέρματα και απλά στο φινάλε ήρθε η μείωση του σκορ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μπρεστ, είχε προηγηθεί οκτάδα αγώνων που αγνοούσε το “τρίποντο” (0-2-6), “ξεκόλλησε” απ’ την τελευταία θέση, ωστόσο παραμένει εντός επικίνδυνων θέσεων. Διαθέτει επίσης μία απ’ τις χειρότερες άμυνες με 26 γκολ, σε κανένα παιχνίδι δεν κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της. Δεν έχει κερδίσει φέτος στο γήπεδό της (0-2-3). Ο επιθετικός Λε Ντουαρόν ανανέωσε με την ομάδα της Βρετάνης ως το 2026. Τιμωρημένος ο χαφ Λες Μελού, παραμένουν τραυματίες ο αριστερός μπακ Ούρονεν και ο επιθετικός Μουνιέ. Επιστρέφει ο στόπερ Νταρί.

ΜΠΡΕΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*G/G τα 6/8 πρόσφατα ματς.

ΡΕΜΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Οσέρ. Προηγήθηκε με τον Μπαλογκούν στο 28’, δέχθηκε το 1-1 στο 33’, πήρε τη νίκη με γκολ του Ίτο στο 87’.

Νίκη ύστερα από πολύ καιρό πανηγύρισε και η Ρεμς, η οποία κατάφερε να τελειώσει επιτέλους παιχνίδι με 11 παίκτες κάμπτοντας την αντίσταση της Οσέρ. Με διάθεση απ’ το ξεκίνημα, μπήκε καλύτερα, σκόραρε, πέντε λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε. Ανώτερη σε όλο το δεύτερο 45λεπτο, πίεσε αφόρητα την αντίπαλη εστία, αναζήτησε τη νίκη και λυτρώθηκε στο φινάλε με την πιο ακριβή φετινή μεταγραφή της, τον Ιάπωνα επιθετικό Ίτο.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεμς, είχε προηγηθεί εξάδα αγώνων που αγνοεί το “τρίποντο” και με ρεκόρ 2-6-4 παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, ξεφεύγοντας τρεις πόντους απ’ τα “κόκκινα”. Στο 1-3-2 το εκτός έδρας ρεκόρ της, μοναδικό διπλό το 4-2 επί της Ανζέ. Ενδιαφέρον στατιστικό πως στα 7/11 τελευταία ματς αντίκρισε κόκκινη κάρτα.

Συνεχίζει στην άκρη του πάγκου ο 30χρονος Βέλγος Γουίλιαμ Στιλ (ήταν βοηθός του Όσκαρ Γκαρθία) έχει και τη στήριξη του προέδρου Καγιό, ο οποίος είπε πως αν τα πάει καλά, δεν αποκλείεται να μείνει στον πάγκο ως το φινάλε της σεζόν.

Εξέτισε ο στόπερ Γκραβιγιόν, δεύτερη αγωνιστική τιμωρημένος ο στόπερ Αγκμπαντού, παραμένουν τραυματίες οι δεξιοί μπακ Μπυσί, Φοκέτ και ο βασικός χαφ Μουνετσί. Ο επιθετικός/πρώτος σκόρερ Μπαλογκούν ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και είναι αμφίβολος.