*14η αγωνιστική των πλέι άουτ (τελευταία).

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δυο ομάδες, με τη Δόξα Κατωκοπιάς να έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά από την κατηγορία.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Εθνικός Άχνας – Δόξα Κατωκοπιάς 2-0, Δόξα Κατωκοπιάς – Εθνικός Άχνας 0-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Εθνικός Άχνας – Δόξα Κατωκοπιάς 1-2

✅ Δείτε εδώ όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι του πάμε στοίχημα

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τον Οθέλλο Αθηαίνου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 29′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 79′. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 86ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Βαγγέλης Κυριάκου.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Δόξα Κατωκοπιάς, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, η ομάδα του υπηρεσιακού Κύπρου Μούζουρου φιλοξενήθηκε από τον Οθέλλο Αθηαίνου, στην έδρα του οποίου έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον στο οποίο παρατάχθηκε με μόλις 17 παίκτες στην αποστολή, αποδείχθηκε κατώτερη και δεν ήταν ικανή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, παρότι είχε και δοκάρι στην καλύτερη στιγμή της.

Μετά και από αυτή την απώλεια, υποχώρησε στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από την ΑΕ Ζακακίου, γνωρίζοντας ήδη ότι από τη νέα σεζόν θα παίζει στη δεύτερη κατηγορία. Πήρε μια νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-1-2).

Όπως έγινε ήδη γνωστό, νέος τεχνικός της στην προσπάθεια για επιστροφή στην πρώτη κατηγορία θα είναι ο Μάκης Σεργίδης. Παράλληλα, θα συνεχίσουν στο ρόστερ της και τη νέα σεζόν οι Ασάντε, Μέσκα και Τραϊτσέφσκι.

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Ντράζιτς στο 33ο λεπτό, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 72′ με τον Καμπρέρα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Εθνικό Άχνας, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Μπόργκε Τζιούρεφ υποδέχθηκε την ΑΕ Λεμεσού, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Σε γενικές γραμμές, ο Εθνικός ήταν αυτός που απειλούσε περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο και βρίσκοντας δίχτυα από μια φορά σε κάθε ημίχρονο, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Και οι δυο πλευρές πάντως, έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες.

Μοιράζεται έτσι την τρίτη θέση των πλέι άουτ με τη Νέα Σαλαμίνα, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο στα μεταξύ τους. Χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο σε αυτή την τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, καθώς δεν διεκδικεί κάτι. Πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-2), παρότι σκόραρε σε όλες.

Βρίσκεται ήδη σε αναζήτηση νέου τεχνικού για την επόμενη σεζόν. Αρκετά τα ονόματα που έχουν πέσει ήδη στο τραπέζι, σύμφωνα με πληροφορίες ο επικρατέστερος είναι ο Ισπανός Νταβίντ Μπαντία, ο οποίος πέρασε για ένα τρίμηνο από την ομάδα τη σεζόν 2021-22.