37η αγωνιστική

*Αήττητη η Καέν σε επτά συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Ντανκέρκ, έχοντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Καέν – Ντανκέρκ 1-0

ΝΤΑΝΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 24ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Μάουρερ (52′) και Γκμπαμέν (69′).

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Ντανκέρκ, μετά και τις δυο ήττες από Μπορντό (2-0 εκτός) και Οσέρ (1-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Κάστρο φιλοξενήθηκε από την Κεβιγί, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Βρέθηκε πίσω στα μέσα ενός ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ήταν ανώτερη και κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, έχοντας τον πλήρη έλεγχο στην πορεία.

Βρίσκεται έτσι στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την παραμονή, με την Τρουά να έχει και ματς λιγότερο, μετά και τα επεισόδια που έγιναν στο εντός με τη Βαλενσιέν. Ηττήθηκε και στα τρία πιο πρόσφατα εντός της, ενώ την τελευταία αγωνιστική (17/05), θα παίξει στην έδρα της Ανζέ.

Ντανκέρκ Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μπραχίμι στο 86ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες και για την Καέν, μετά και την ήττα που υπέστη στην έδρα της Σεντ Ετιέν (1-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νικολά Σεμπ υποδέχθηκε τη Λαβάλ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της, αποφεύγοντας την πιθανή απώλεια στα τελευταία λεπτά.

Διατηρείται έτσι σε τροχιά πλέι οφ, ούσα στο -1 από την πρώτη πεντάδα και την Παρί, δυο στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Ηττήθηκε στις 3/4 πιο πρόσφατες εξόδους της, όπου είχε και μια νίκη 1-2 επί της Κεβιγί. “Κλείνει” εντός έδρας με τη Βαλενσιέν (17/05).