37η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα τεθούν αντιμέτωπες με γηπεδούχο την Ανεσί.

*Στον πρώτο γύρο: Ανζέ – Ανεσί 0-0

ΑΝΕΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Λαρός (20′) και Καμαρά (57′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 63′, τέσσερα λεπτά μετά βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Τζοκό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Ανεσί, μετά και από εκείνη που πήρε επί της Μπαστιά (3-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λορέν Γκουγιό φιλοξενήθηκε από τη Ροντέ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν αρκετά ισορροπημένο από άποψη ευκαιρών, ωστόσο η ίδια ήταν αρκετά πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, δεχόμενη προσωρινά τη μείωση σε 1-2.

Φαινομενικά έχει εξασφαλίσει την παραμονή της, ωστόσο δεν τα παρατάει, καθώς εκκρεμεί ακόμη η απόφαση για την Τρουά και την πιθανή τιμωρία της. Επικράτησε στα 3/4 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια ήττα από τη Γκρενόμπλ (0-1). Την τελευταία αγωνιστική (17/05), θα παίξει στην έδρα της Τρουά.

Ανεσί Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Πο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Αμπντελί (12′) και Ανίν (52′), για να δεχθεί τη μείωση στο 56ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανζέ, μετά και την ήττα με 3-1 από την Παρί. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ υποδέχθηκε την Πο, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε την επιθετική πρωτοβουλία και δίκαια πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων, πριν δεχθεί τη μείωση σε μια από τις λίγες στιγμές που απειλήθηκε ουσιαστικά.

Τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και για την ώρα μοιράζεται τη δεύτερη θέση με τη Σεντ Ετιέν, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο στη μάχη για την απευθείας άνοδο. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (2-2-1). Την τελευταία αγωνιστική (17/05), θα υποδεχθεί τη Ντανκέρκ.