* 16η Αγωνιστική

* “2-3 γκολ” τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Εστορίλ στα 5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα (0-3-2) απέναντι στη Μορεϊρένσε

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εφιαλτικό το ξεκίνημα του Λίτο Βιντιγκάλ στον πάγκο της Μορεϊρένσε, σε τρία παιχνίδια στον πάγκο της ομάδας υπέστη ισάριθμες ήττες, με την τελευταία να είναι ντροπιαστική για την ομάδα. Αποκλείστηκε την Πέμπτη από τη συνέχεια του Κυπέλλου με ήττα 3-1 στην έδρα της Μάφρα, που αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία. Το σοκαριστικό ήταν ότι υπέστη τον αποκλεισμό παρότι προηγήθηκε και έπαιζε με παίκτη παραπάνω για πάνω από μία ώρα αγώνα!

“Ήταν μία δίκαιη νίκη για τη Μάφρα, οι παίκτες της το ήθελαν περισσότερο, ήταν πολεμιστές. Ένιωσα ότι η ομάδα μου δεν ήξερε να διαχειριστεί την κατάσταση του πλεονεκτήματος. Πρέπει να αλλάξουμε. Δεν ξέρουμε πως να ελέγξουμε το παιχνίδι ακόμη κι όταν κερδίζουμε”, δήλωσε ο κόουτς Βιντιγκάλ μετά τον αποκλεισμό.

Είχαν προηγηθεί οι ήττες στο πρωτάθλημα από τις Πορτιμονένσε (0-1 εντός) και Μποαβίστα (1-0 εκτός). Παραμένει δίχως νίκη από τις 25 Σεπτεμβρίου, όταν και πέτυχε τη μοναδική της στο πρωτάθλημα, έκτοτε μετρά επτά παιχνίδια με ρεκόρ 0-3-4 και είναι στην προτελευταία θέση της Primeira Liga με μόλις 9 πόντους συγκομιδή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα-αποκλεισμός (3-1) από τη Μάφρα για το Κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Σάντος στο 26’ και παρότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 32’, κατάφερε να δεχθεί την ανατροπή με πέναλτι στο 42’ και γκολ στις αντεπιθέσεις στο 79’ και το 85’!

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΕΣΤΟΡΙΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον ίδιο τρόπο αποκλείστηκε την προηγούμενη εβδομάδα στο Κύπελλο και η Εστορίλ, προηγήθηκε στην έδρα της Τοντέλα, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε τρία γκολ, με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να παίζει καθοριστικό ρόλο στο μομέντουμ του αγώνα.

“Ηττηθήκαμε δίκαια, η Τοντέλα έπαιξε καλύτερα. Ξεκινήσαμε καλά στο ματς, αλλά δεν καταφέραμε να κρατηθούμε σε υψηλό επίπεδο, χάναμε διαρκώς τις μονομαχίες”, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Πινέιρο, ο οποίος παραμένει στην ομάδα, παρά τα δημοσιεύματα για συμφωνία με την Μπεσίκτας. Η διοίκηση εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία διαψεύδει τη φυγή του προπονητή, υπογραμμίζοντας ότι έχει συμβόλαιο ως το 2023.

Στρέφεται αποκλειστικά πλέον στο πρωτάθλημα η Εστορίλ, όπου τα πάει περίφημα στην επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια της Πορτογαλίας. Τελευταίο της δείγμα στην Primeira Liga το εντός έδρας 2-2 με τη Φαμαλικάο, σε ματς που όλα έγιναν μέσα σε 15 αγωνιστικά λεπτά. Ανώτερη η Εστορίλ από το ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο 42’ από αυτογκόλ και κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο με Φόντε και Τσικίνιο. Ισοφαρίστηκε νωρίς στο δεύτερο μέρος, η ίδια είχε τις μεγαλύτερες απειλές στο τέλος για τρίτο τέρμα.

Παρά την απώλεια βαθμών διατηρήθηκε στην 5η θέση, στο +1 από την Πορτιμονένσε και το +3 από την Γκιμαράες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα-αποκλεισμός (3-1) από την Τοντέλα για το Κύπελλο. Η Εστορίλ προηγήθηκε με πέναλτι του Ρουίζ στο 18ο λεπτό και η Τοντέλα απάντησε με κοντινό πλασέ του Ντάντας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Με όμορφο γυριστό του Μποσέλι γύρισε το ματς στο 51’ η Τοντέλα και στο 68’ ο Ντος Άντζος έγραψε το τελικό σκορ.