*Τέταρτος γύρος για το Λιγκ Καπ Αγγλίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί αμέσως η διαδικασία των πέναλτι.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ (Championship)

Η Μίντλεσμπρο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Ντέρμπι, σε έναν αγώνα που δεν έκανε ούτε μία τελική προσπάθεια εντός στόχου! Αλλά ισοφάρισε στο 84’ με αυτογκόλ και ενώ είχε βρεθεί να χάνει με αυτογκόλ από το 19’, σε ένα πρώτο ημίχρονο που θα μπορούσε να είχε δεχθεί πολλά περισσότερα τέρματα και ήταν σχετικά κακή. Απλά στο δεύτερο μισό του αγώνα βελτιώθηκε λίγο και πίεσε περισσότερο. Αυτό ήταν το τέταρτο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει στην έδρα της, με τρεις ισοπαλίες. Ακόμη και έτσι είναι στην τρίτη θέση, ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες, μία εκ των οποίων στη δεύτερη που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο και στο +4 από την έβδομη θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς.

Ο τεχνικός της, Τόνι Πιούλις, αναγνώρισε πως ο τερματοφύλακας της ομάδας του τους κράτησε ζωντανούς στο πρώτο ημίχρονο και εν πολλοίς σε αυτόν οφείλεται το γεγονός πως δεν έχασαν. Αλλά προσπάθησαν και οι ίδιοι αρκετά στο δεύτερο μισό του αγώνα. Από εκεί και πέρα αναμένεται σήμερα να κάνει και πάλι αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, όπως έκανε και στους προηγούμενους γύρους, με μοναδικό σίγουρα απόντα τον τραυματία αμυντικό Σότον.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μίντλεσμπρο έφερε 1-1 εντός έδρας με την Ντέρμπι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της είχαν 2-3 γκολ.

Το Μίντλεσμπρο – Κρίσταλ Πάλας παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ (Premier League)

Η Κρίσταλ Πάλας αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με την Αρσεναλ, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με πέναλτι του Μιλιβόγιεβιτς στην εκπνοή του ημιχρόνου. Και παρότι βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ που δέχθηκε μέσα σε πέντε λεπτά, στο 51’ και στο 56’ από Τσάκα και Ομπαμεγιάνγκ αντίστοιχα, κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου στο 83’ με νέο πέναλτι του Μιλιβόγιεβιτς. Στα έξι τελευταία της παιχνίδια, το μοναδικό που κέρδισε ήταν στον προηγούμενο γύρο αυτού του θεσμού, όπου επικράτησε και πάλι επί αντιπάλου χαμηλότερης κατηγορίας εκτός έδρας, της Γουέστ Μπρομ.

Ο προπονητής της, Ρόι Χόντγκσον, ήταν πάρα πολύ ικανοποιημένος με την εμφάνιση της ομάδας του, αλλά όπως είπε δεν μπορούσε να καταλάβει πως δεν πήραν τους τρεις βαθμούς. Ειδικά έχοντας παράπονο για το δεύτερο γκολ των «κανονιέρηδων», το οποίο προήλθε από φανερό χέρι αντιπάλου. Αλλά η συμπεριφορά των παικτών του ήταν εντυπωσιακή, ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ελέγχοντας συνεχώς τον ρυθμό του αγώνα.

Δεν υπάρχει κάποιο νεότερο πρόβλημα, με τον επιθετικό Μπεντέκε, τον αμυντικό Νταν και τον αμυντικό Τζόελ Γουάρντ να είναι οι τρεις παίκτες που συνεχίζουν να απουσιάζουν λόγω τραυματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Κρίσταλ Πάλας έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Αρσεναλ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 3/4 over 2,5 στα τελευταία της παιχνίδια.