*Νωρίτερα στη σεζόν: Μέλμπουρν Σίτι-Μέλμπουρν Βίκτορι 0-0

*Μεγάλο ντέρμπι της Μελβούρνης.

*5/6 over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Σίτι έχασε με 5-1 εκτός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ, με τέσσερα γκολ να τα δέχεται στο πρώτο ημίχρονο και ένα στο δεύτερο, από τους Τρέγουιν (2’), Γουάντινχαμ (30’, 46’), Ο΄Σι (33’), Γέλασιτς (39’). Απλά μείωσε με τον Άντονις στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μέλμπουρν Σίτι όχι απλά έχασε, διασύρθηκε με 5-1 εκτός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ. Μία ομάδα που την είχε κερδίσει, 8-1 στον πρώτο γύρο! Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες, διάστημα στο οποίο έχει πετύχει και μόλις μία νίκη.

Πάντως στο γήπεδό της έχει μόνο μία ήττα και δύο νίκες στα εφτά πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκεί, έπειτα από τέσσερις σερί ισοπαλίες.

Πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια έχει μείνει τόσο πίσω στο βαθμολογικό πίνακα τέτοια εποχή.

Είναι στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής από την έκτη και τελευταία που οδηγεί στα play off για διεκδίκηση του τίτλου, στο -2 συγκεκριμένα.

Μέλμπουρν Σίτι Στατιστικά

*8/10 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*7/13 under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΒΙΚΤΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Βίκτορι έχασε 0-1 εντός έδρας από την Μακάρθουρ, με γκολ του Χόλμαν στο 21ο λεπτό. Νωρίτερα θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, έχοντας δοκάρι, ενώ προς το τέλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αφού απώλεσε πέναλτι!

Η Μέλμπουρν Βίκτορι έχασε 0-1 εντός έδρας από την Μακάρθουρ, πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις σερί ισοπαλίες, όλες με ίδιο σκορ (1-1). Άλλωστε είναι η ομάδα με τα περισσότερα Χ στο πρωτάθλημα, εννιά σε 16 αναμετρήσεις.

Αυτή μάλιστα ήταν η τέταρτη συνεχόμενη της με το ίδιο σκορ, έχοντας οκτώ σε σύνολο 10 στη σεζόν με αυτό το σκορ. Αν συνυπολογίσουμε, πως στο κύπελλο αποκλείστηκε στα πέναλτι, φέρνοντας και εκεί ισοπαλία, ακόμη δεν έχει ηττηθεί σε αγώνα 90 λεπτών τη φετινή σεζόν!

Και από τη στιγμή που έχει πιο πολλές ισοπαλίες, από νίκες, είναι λογικό να βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, λίγο πίσω από την κορυφή, στο -6 για την ακρίβεια.