*Ντέρμπι ανάμεσα στις δυο πιο πετυχημένες ομάδες της Σουηδίας, το οποίο ξεκίνησε από το 1980.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκέτεμποργκ – Μάλμε 0-1

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Σίριους, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Κορνέλιους (2′) και Μπεργκ (28′), δέχθηκε προσωρινά τη μείωση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 74′ με τον Άλι.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μάλμε, μετά από δυο παιχνίδια (0-1-1), στα οποία δεν είχε πετύχει ούτε γκολ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Σίριους, της οποίας και επικράτησε με 1-3. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, φρόντισε να επιβάλλει το ρυθμό της και να πάρει από νωρίς τα ηνία. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με εξαίρεση μια στιγμής στο φινάλε του ημιχρόνου, όπου δέχθηκε προσωρινά τη μείωση.

Παραμένει σε επαφή με την πρωτοπόρο Έλφσμποργκ, στη μάχη που δίνουν για την κατάκτηση του τίτλου, τον οποίο διεκδικεί και η Χάκεν. Έμεινε αήττητη στα τρία πιο πρόσφατα εντός της (2-1-0).

Μάλμε Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με τους Μπεργκ (21′, 52′), Χάουσνερ (35′) και Μουκόλι (41′), δεχόμενη δις τη μείωση στην πορεία (59′, 75′).

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Γκέτεμποργκ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Τζουργκάρντεν (2-1 εντός) και Ντέγκερφορς (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου υποδέχθηκε τη Χάκεν, την οποία και συνέτριψε με 4-2. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν και πήρε σαφές προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον πορτιέρο Ντάλμπεργκ να αποκρούει και πέναλτι λίγο πριν την ανάπαυλα. Κατέβασε ταχύτητα στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί δις τη μείωση.

Κάπως έτσι, πήρε νέα βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Ένα μόλις διπλό στις δέκα φετινές της εξόδους (1-4-5).