*Δεύτερη αναμέτρηση για τους “16” του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα, την “TSC Arena” που βρίσκεται στην πόλη Μπάτσκα Τόπολα της Σερβίας.

*Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν έχει αναδειχθεί ισόπαλη σε καμία από τις 13 αναμετρήσεις με ελληνικές ομάδες (εννέα νίκες, τέσσερις ήττες / διαφορά γκολ 22-10).

*Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μόλις μία νίκη κόντρα σε ομάδες απ’ το Ισραήλ. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες, έχοντας διαφορά γκολ 7-18. Μακριά από το σπίτι του έχει απολογισμό 0-1-3.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ. Το γκολ πέτυχε ο Μπιτόν από την άσπρη βούλα στο 45′.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση “τρέχοντας” ένα νικηφόρο σερί έξι αναμετρήσεων. Πριν από τέσσερις μέρες άλωσε την έδρα της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, διατηρήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος και, παράλληλα, αύξησε τη διαφορά από τη 2η Μακάμπι Χάιφα στους πέντε βαθμούς. Στάθηκε τυχερή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τζορτζ με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα Μισπάτι.

Το συγκρότημα του Κιν κατάφερε να πάρει σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ την προηγούμενη βδομάδα, εκμεταλλευόμενο την κάκιστη αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Την τρέχουσα σεζόν πανηγύρισε ήδη τρεις προκρίσεις σε διπλές ευρωπαϊκές αναμετρήσεις κόντρα σε Πετροκούμπ, ΑΕΚ Λάρνακας και Τσέλια.

Πανηγύρισε τη νίκη στην πρώτη εκτός έδρας αναμέτρηση σε ευρωπαϊκά νοκ άουτ για 12η φορά κόντρα στον Ολυμπιακό: Στις προηγούμενες έντεκα εξασφάλισε ισάριθμες προκρίσεις. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδωσε το παρών στη διαδικασία των πέναλτι μόλις μία φορά στην Ευρώπη: Τη σεζόν 2016/17 επικρατώντας της Χάιντουκ Σπλιτ.

“Δεν έχει τελειώσει τίποτα. Ο Ολυμπιακός είναι μια μεγάλη, πολύ ποιοτική ομάδα που μπορεί να μας βλάψει. Είναι πολύ σημαντικό να είμαστε όλοι συγκεντρωμένοι”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Κιν. Διαθέσιμοι είναι και πάλι οι Λούκασεν, Μποντόσο και Κοέν, νοκ άουτ τέθηκαν τέσσερις ποδοσφαιριστές. Την Κυριακή (17/3) υποδέχεται τη Χάποελ Χάιφα.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε μόλις δύο γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τον Παναθηναϊκό. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 24′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μπακασέτα (41′) και Ιωαννίδη (45+4′, 70′).

Από δύο βαρύτατες ήττες στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” προέρχεται ο Ολυμπιακός. Μετά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ήρθε αυτή από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι αιωνίων και, μάλιστα, με ανατροπή. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ με τρομερό γκολ λίγο μετά τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Για άλλη μία φορά οι “ερυθρόλευκοι” πληγώθηκαν από την απογοητευτική αμυντική λειτουργία τους, δεχόμενοι τρία γκολ από τους “πράσινους”. Μετά το πέρας της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ υποχώρησαν στην 4η θέση και το -5 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, στην έδρα της οποίας φιλοξενούνται μετά τη διακοπή των Εθνικών ομάδων.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε επτά ισοπαλίες στις 12 τελευταίες εκτός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις του (δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες). Η επικράτηση επί της Τσουκαρίτσκι την τρέχουσα σεζόν έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί δέκα αναμετρήσεων (έξι ισοπαλίες, τέσσερις ήττες). Έδωσε το παρών μία φορά σε διαδικασία πέναλτι στην Ευρώπη: Τη σεζόν 2022/23 όταν προσπέρασε το εμπόδιο της Σλόβαν Μπρατισλάβας στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

“Κυρίως αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αποζημιώσουμε τον εαυτό μας. Θα πρέπει να δώσουμε μία ωραία εικόνα και μία ωραία απάντηση, προτού έρθει η διακοπή για τις Εθνικές ομάδες. Θέλουμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και αυτός είναι ο σκοπός μας”, ανέφερε ο προπονητής Μεντιλίμπαρ που δεν υπολογίζει στον Αλεξανδρόπουλο. Υπολογίζεται και ο Ρέτσος που έχασε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.