* Φάση των ομίλων του Λιγκ Τρόφι. 64 ομάδες είναι χωρισμένες σε 16 γκρουπ των τεσσάρων. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι με τον νικητή να κατακτά ακόμη έναν πόντο. H κάθε ομάδα θα αντιμετωπίσει μόνο μία φορά τις άλλες τρεις και στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.

ΛΟΥΤΟΝ (League One)

Συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών το Σάββατο η Λούτον, επικρατώντας 3-2 της Σκάνθορπ εντός έδρας. Προηγήθηκε στο 10’ (1-0), ισοφαρίστηκε στο 17’ (1-1), απέκτησε ξανά το προβάδισμα στο 26’ (2-1), έκανε σωστή διαχείριση στη συνέχεια, έφθασε στο 3-1 στο 85’, δεχόμενη τη μείωση στις καθυστερήσεις (3-2 στο 92’). Δεύτερη σερί νίκη για τη Λούτον, μετά απ’ το «διπλό» στην έδρα της Όξφορντ (1-2), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις πέντε αγωνιστικές (3-2-0), μετρώντας μια ήττα στις επτά πρόσφατες αναμετρήσεις της (5-3-1), αυτή από την Ντονκάστερ (2-1). Βρίσκεται στην όγδοη θέση της κατάταξης με 19 πόντους, δύο λιγότερους απ’ τα πλέι οφ ανόδου. Στην πρεμιέρα των ομίλου του Λιγκ Τρόφι έκαμψε δύσκολα το εμπόδιο της Μπράιτον U23 με 2-1 εντός έδρας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Σκάνθορπ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στη Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ εδώ)

ΜΙΛΤΟΝ ΚΕΪΝΣ ΝΤΟΝΣ (League Two)

Από την άλλη πλευρά, η Μίλτον Κέινς Ντονς έδωσε και αυτή με τη σειρά της συνέχεια στις νίκες, κερδίζοντας εύκολα και καθαρά με 3-0 την Τσέλτεναμ εντός έδρας. Κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, πηγαίνοντας μάλιστα με το προβάδισμα στην ανάπαυλα (1-0 στο 34’). Στην επανάληψη συνέχισε να έχει τον έλεγχο, διπλασίασε τα τέρματά της στο 84’ (2-0), αυξάνοντας το δείκτη του σκορ με πέναλτι στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων (3-0 στο 99’).

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την Μίλτον Κέινς Ντονς, μετά απ’ αυτή που προέκυψε επί της Πορτ Βέιλ (0-2), επέκτεινε το αήττητο σερί της στις τέσσερις αγωνιστικές (2-2-0), μετρώντας μια ήττα αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα (5-6-1), από τη Λίνκολν (2-1 εκτός έδρας). Φιγουράρει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 21 πόντους, στο -3 απ’ την απευθείας άνοδο. Στην πρεμιέρα των ομίλων του Λιγκ Τρόφι νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι την Πιτέρμπορο (3-3 κανονικός αγώνας). Δεν προέκυψαν αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Τσέλτεναμ.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.