*Η αναμέτρηση είχε αναβληθεί λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Παρί Σεν Ζερμέν.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Παρί Σεν Ζερμέν – Λοριάν 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Νις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 22ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 53′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 89′.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια η Λοριάν, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι φιλοξενήθηκε από τη Νις, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα της, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Δεν έμειναν όμως εκεί οι γηπεδούχοι, καθώς στο φινάλε βρήκαν και τρίτο τέρμα, μετά από αμυντική αδράνεια της Λοριάν. Αρκετές οι αποκρούσεις του Εμβογκό, που κράτησε την ομάδα του όσο μπορούσε.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μπρεστ (0-1 εντός) και Μονπελιέ (2-0 εκτός), οπότε και παραμένει σε κίνδυνο, καθώς είναι στην 17η θέση, πάνω μόνο από την Κλερμόν και στο -3 από την απευθείας παραμονή. Ηττήθηκε και στα τρία πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Στη διάθεση του προπονητή τους για το σημερινό παιχνίδι τέθηκαν και πάλι οι Ταλμπί και Αμπερζέλ, που ανάρρωσαν, αλλά και ο Μπουανανί που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στο τελευταίο.

Λοριάν Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Λυών, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Μάτιτς (αυτ. 3′), Μπεράλντο (6′) και Ράμος (32′), δεχόμενη τη μείωση στο 37′. Πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε και πάλι με τον Ράμος.

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της στο πρωτάθλημα η Παρί Σεν Ζερμέν, που έρχεται από αήττητο σερί 24 αγώνων εκεί (17-7-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Λυών, την οποία και συνέτριψε με 4-1.

Μπήκε αρκετά φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και με το “καλημέρα” είχε πάρει ήδη προβάδισμα δυο τερμάτων στο παιχνίδι. Δε σταμάτησε όμως εκεί και λίγο μετά το μισάωρο ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ. Παρότι δέχθηκε τη μείωση σχετικά γρήγορα, στιγμές αργότερα σημείωσε και τέταρτο τέρμα, “καθαρίζοντας” το ματς. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με την ίδια να έχει τον πλήρη έλεγχο μέχρι το φινάλε.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και την απώλεια που είχε κόντρα στην Κλερμόν (1-1 εντός), οπότε και διατηρείται μόνη πρώτη στην κατάταξη και στο +11 από τη δεύτερη Μονακό, πέντε στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Εκτός έδρας παραμένει αήττητη τη φετινή σεζόν, με 10/14 αντίστοιχες νίκες.

Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Ερναντές και Ουγκάρτε, οπότε και υπολογίζονται και πάλι από τον Καταλανό τεχνικό, σε αντίθεση με τον μακροχρόνια απόντα Κιμπεμπέ.