* 15η αγωνιστική

* Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Λιντς για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Ντέρμπι για το πρωτάθλημα.

ΛΙΝΤΣ

Μόλις τρεις βαθμούς συγκέντρωσε η Λιντς στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Κρίστενσεν επικράτησε της Μπρίστολ Σίτι (3-0 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κάρντιφ (3-1 εκτός έδρας), Σέφιλντ Γουένσντεϊ (3-0 εκτός έδρας), Ρέντινγκ (1-0 εντός έδρας) και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την Παρασκευή οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Σαρπ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 34’ με το γκολ του Φίλιπς.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Μπρουκς, μετά την ασίστ του Ντάφι. «Η Τσάμπιονσιπ είναι ένα σκληρό πρωτάθλημα, κάθε αναμέτρηση είναι διαφορετική. Πλέον, επικεντρωνόμαστε μόνο στην Ντέρμπι. Ανυπομονούμε για τη μεταξύ μας μάχη, στην οποία ελπίζουμε σε ένα θετικό αποτέλεσμα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Πένινγκτον (ΑΜ). Την περασμένη σεζόν η Λιντς επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Ντέρμπι στις 13 Ιανουαρίου του τρέχοντος έτους.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Λιντς από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Λιντς απέφυγε την ήττα στο ένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΝΤΕΡΜΠΙ

Αήττητη παραμένει η Ντέρμπι στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Στις τρεις τελευταίες κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νότιγχαμ Φόρεστ (2-0 εντός έδρας), Σέφιλντ Γουένσντεϊ (2-0 εντός έδρας) και Νόριτς (2-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία το Σάββατο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Νάγκεντ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 71’ με το γκολ του Κλόζε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Στίπερμαν. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Γουίναλ. Μία νίκη και δύο ισοπαλίες είναι ο απολογισμός των «κριαριών» στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση. Στις δύο σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη τους επί της Λιντς χρονολογείται την 1η Απριλίου του 2013 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Η Ντέρμπι επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Νόριτς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Ντέρμπι για το πρωτάθλημα.