*17η αγωνιστική.

*2/2 νίκες με επιμέρους σκορ 11-0 πήρε πέρυσι η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Λιντς στην Πρέμιερ Λιγκ (7-0 εντός, 0-4 εκτός)!

*Έρχονται από 4/5 μεταξύ τους Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΛΙΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-3 κόντρα στην Τότεναμ στις 12 Νοεμβρίου. Το 0-1 ο Σάμερβιλ στο 10’, το 1-1 έκανε ο Κέιν στο 25’, το 1-2 διαμορφώθηκε απ’ τον Ροδρίγο στο 43’. Το 2-2 ήρθε απ’ τον Ντέιβις στο 51’, το 2-3 έκανε ξανά ο Ροδρίγο στο 76’. Ο Μπεντανκούρ το 3-3 στο 81’, ο ίδιος παίκτης το 4-3 στο 83’.

Όταν σκοράρεις τρεις φορές στην έδρα της Τότεναμ, οφείλεις να πάρεις θετικό αποτέλεσμα. Αλλά αν είσαι η Λιντς, καταφέρνεις να χάσεις και να φύγεις με άδεια χέρια. Πήρε τρεις φορές «κεφάλι» στο σκορ, οι δύο εξ αυτών μέχρι το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος ανασταλτικά τα πήγε πολύ άσχημα. Παρ’ όλα αυτά, στο 76’ πήρε εκ νέου προβάδισμα, αλλά ήταν φανερό ότι η αμυντική λειτουργία της δεν απέδιδε στο επίπεδο που απαιτούσαν οι συνθήκες. «Κατέρρευσε» μετά το 80’, δέχτηκε δύο γκολ σε τρία λεπτά και ηττήθηκε.

Επιστροφή στις ήττες για τη Λιντς μετά τα δύο σερί «τρίποντα» κόντρα σε Λίβερπουλ (1-2 εκτός) και Μπόρνμουθ (4-3 εντός), έμεινε στους 15 πόντους και είναι στο +2 απ’ την τελική τριάδα. Είναι κακή εντός έδρας, κέρδισε μόλις ένα απ’ τα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος εκεί (1-2-2), δέχεται γκολ πολύ εύκολα. Διαθέσιμοι λογικά οι Κλιχ, Μελιέ, Ροδρίγο, Χάρισον, Σάμερβιλ και Κούπερ.

ΛΙΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 4/5 παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*G/G στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Λίβερπουλ για το Λιγκ Καπ την Πέμπτη. Ο Χάαλαντ το 1-0 στο 10’, ισοφάρισε ο Καρβάλιο στο 20’, το 2-1 έκανε ο Μαχρέζ στο 47’, το 2-2 στο επόμενο λεπτό απ’ τον Σαλάχ. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Άκε στο 58’.

Τα κατάφερε την περασμένη εβδομάδα στο εντός έδρας ματς με τη Λίβερπουλ για το Λιγκ Καπ, παρότι παρατάχθηκε ανάμεικτη ενδεκάδα. Είχε στην ενδεκάδα τους Χάαλαντ, Μαχρέζ, Ακάντζι, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι και Γκουντογκάν, έπαιξαν και οι Λιούις, Πάλμερ και Ορτέγα, ενώ κάποιοι εκ των βασικών ήρθαν απ’ τον πάγκο. Το ματς είχε ρυθμό και ένταση, η Σίτι προηγήθηκε δύο φορές μέχρι το 47’, αλλά η Λίβερπουλ είχε τις απαντήσεις. Στο 58’ ήρθε το 3-2 για τους «πολίτες», που το κράτησαν μέχρι το φινάλε.

Σε ό,τι αφορά την Πρέμιερ Λιγκ, η Σίτι έκλεισε τις υποχρεώσεις της πριν τη διακοπή με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, ηττήθηκε εντός έδρας 1-2 απ’ την Μπρέντφορντ. Είχε αρκετά θέματα ανασταλτικά, απειλήθηκε σε πολλές περιπτώσεις και τελικά δέχτηκε το γκολ στο 16’. Ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα, μπήκε στο δεύτερο μέρος με όρεξη για την ανατροπή, αλλά ρίσκαρε και άφησε κενά στην άμυνα, η Μπρέντφορντ έδειχνε ικανή να την «πληγώσει» και τελικά τα κατάφερε με αντεπίθεση στις καθυστερήσεις.

«Πισωγύρισμα» το αποτέλεσμα για τη Μάντσεστερ Σίτι, που ερχόταν από τέσσερις σερί νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, οι τρεις για την Πρέμιερ Λιγκ, βρίσκεται πάντα στο κυνήγι της πρωτοπόρου Άρσεναλ, απ’ την οποία απέχει πλέον οκτώ πόντους (με ματς λιγότερο). Διαθέσιμοι πλέον άπαντες πλην του Άλβαρες, ο οποίος πήρε μερικές ημέρες ξεκούρασης επιπλέον λόγω της συμμετοχής του στον τελικό του Μουντιάλ με την Αργεντινή. Τραυματίας ο Ντίας, ανέτοιμος ο Φίλιπς.