7η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Σλασκ Βρότσλαβ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 37ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με το πέναλτι του Βέλντε στο 51′, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (73′, 90’+2).

Από την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Λεχ Πόζναν. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, πριν από δυο εβδομάδες, η ομάδα του Γιον φαν ντεν Μπρομ φιλοξενήθηκε από τη Σλασκ Βρότσλαβ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Εμφανώς επηρεασμένη από τον ευρωπαϊκό της αποκλεισμό δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παρότι ισοφάρισε προσωρινά με πέναλτι.

Βρίσκεται έτσι στους δέκα βαθμούς, έχοντας και ματς λιγότερο καθώς αυτό με τη Ρακόβ την περασμένη εβδομάδα, οδηγήθηκε σε αναβολή. Αρκετά τα αγωνιστικά της προβλήματα.

Λεχ Πόζναν Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Γιαγκελόνια, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 από νωρίς (7′, 17′) και παρότι μείωσε με τον Μούσιολικ στο 38′, πέντε λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, όταν και αποβλήθηκε ο Λούκοσεκ. Στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (45′, 64′).

Επιστροφή στις ήττες για τη Γκόρνικ Ζάμπρζε, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιαν Ουρμπάν δοκιμάστηκε στην έδρα της Γιαγκελόνια, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα απειλητική, παρότι μείωσε προσωρινά. Της στοίχισε και η αποβολή του Λούκοσεκ, πριν την ανάπαυλα.

Τρίτη ήττα στα έξι πρώτα παιχνίδια της, οπότε και παραμένει στους πέντε βαθμούς για την ώρα. Μεσοβδόμαδα ήρθα και τα ευχάριστα από την ομοσπονδία, καθώς ανακλήθηκε η κόκκινη κάρτα τους Λούκοσεκ, ο οποίος υπολογίζεται κανονικά για το αποψινό ματς.