*4η αγωνιστική

* Η Ατλέτικο Μινέιρο δεν έχει χάσει ποτέ από την Κουιάμπα.

ΚΟΥΙΑΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κουιάμπα έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ντεπορτίβο Γκαρτσιλάσο, ανοίγοντας το σκορ με τον Πίτα στο 73’, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Μπελτράν στο 76’ και ενώ έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 56ο λεπτό.

Η Κουιάμπα δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, αλλά τουλάχιστον απέφυγε και την ήττα, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας με την Ντεπορτίβο, αλλά στο Κόπα Σουνταμερικάνα, εκεί που παραμένει αήττητη, με δύο ισοπαλίες και μία νίκη!

Στο εθνικό πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει αναλόγως καλώς, αφού έχει 2/2 ήττες, όλες χωρίς να σκοράρει. Με αποτέλεσμα να είναι ουραγός αυτές τις πρώτες αγωνιστικές, έχοντας βέβαια έναν αγώνα λιγότερο.

Αλλά σήμερα θα παίξει για πρώτη φορά στο γήπεδό της, μπροστά στο κοινό της.

Βρίσκεται σε αναζήτηση προπονητή, έχοντας υπηρεσιακό τον Λουίζ Φερνάντο Ιουμπέλ, που ξεκίνησε καλά, αλλά στη συνέχεια δεν έχει τόσο καλή πορεία.

Στα θετικά, η επιστροφή του Ντέιβερσον, που μάλλον θα ξεκινήσει από τον πάγκο μετά την τιμωρία του.

Κουιάμπα Στατιστικά

*7/8 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*5/6 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Πενιαρόλ, σκοράροντας με τους Σκάρπα (15’, 57’), Παουλίνιο (25’), με την αντίπαλο της απλά να μειώνει με τους Ολιβέιρα (60’), Σιλβέρα (68’).

Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Πενιαρόλ για το Κόπα Λιμπερταδόρες, δεύτερη σερί νίκη της, πέμπτη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει. Ειδικά στο Κόπα Λιμπερταδόρες έχει 3/3 νίκες στον όμιλο και θα είναι έκπληξη αν έχει πρόβλημα.

Αλλά και στο εθνικό πρωτάθλημα παραμένει αήττητη, αν και έχει δύο ισοπαλίες και μόλις μία νίκη έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Ένα εκπληκτικό 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για την Ατλέτικο Μινέιρο, ώστε να επικρατήσει με 3-0 εντός έδρας της Κρουζέιρο, στο μεγάλο ντέρμπι του Μπέλο Οριζόντε.

Απόψε θα ξεκουραστεί ο Χουλκ, όπως αποφάσισε ο προπονητής του.