1η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 επίσημα παιχνίδια με goal στην ιστορία τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η KFUM Όσλο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Γκρόρουντ στα πρόσφατα 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

KFUM ΟΣΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 0-4 ως φιλοξενούμενη της Φριγκ, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Στο 1’ ο Ντζιέ σκόραρε για το 0-1 και στο 18’ ο Χούμελβολ-Νούνιες έκανε το 0-2. Ο ίδιος παίκτης στο 22’ το 0-3 και ο Νταλ στο 32’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η KFUM Όσλο είχε σταθερή πορεία πέρυσι, βρέθηκε στην εξάδα των πλέι οφ ανόδου και συγκεκριμένα στην πέμπτη θέση. Αποκλείστηκε στα πέναλτι από τη Γερβ (1-1) η οποία μετέπειτα πανηγύρισε την άνοδο στην Eliteserien. O Γέργκεν Ίσνες χαίρει της εκτίμησης της διοίκησης της ομάδας του Όσλο και βρίσκεται στον πάγκο της KFUM από το Νοέμβριο του 2016. Πολύ καλή προσθήκη για την επίθεση ο Φρέντρικ Μπρούσταντ από τη Μιεντάλεν, καθώς και ο Μούσα Ντζιέ από τη Σάντεφιορντ. Πήρε και τον κίπερ Βίκεν από τη Γκρόρουντ. Δεν αναφέρθηκαν απουσίες για την πρεμιέρα.

KFUM Όσλο Στατιστικά

*5/6 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4/6 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 4/10 ματς εντός έδρας

ΓΚΡΟΡΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-2 ως γηπεδούχος εναντίον της Ούλενσακερ/Κίσα, στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης. Στο 5’ και στο 12’ ο Χριστόφ σκόραρε για το 2-0 και στο 29’ ο Σερέμπα έκανε το 3-0 του ημιχρόνου. Στο 50’ ο Κβέρνστουεν μείωσε σε 3-1 και στο 81’ ο Σέρλεκ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Γκρόρουντ κατάφερε να σώσει τη χρονιά πέρυσι στο φιναλε της και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, ώστε να κερδίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Η διοίκηση αποφάσισε να δώσει τα ηνία της ομάδας στον 27χρονο (!) Γιόχαν Νίλσεν τον περασμένο Σεπτέμβριο, με τον οποίο θα ξεκινήσει και τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Μεγάλη απώλεια ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας πέρυσι, ο Όσκαρ Άγκα που έφυγε για την Έλφσμποργκ. Στην KFUM Όσλο ο κίπερ Βίκεν. Απέκτησε τον Χέλεβολντ από τη Στρέμεν και τον Ακινιέμι από τη Ράουφος.