*Ημιτελική φάση των πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Διπλές αναμετρήσεις, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά και τη ρεβάνς, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια (Πάρμα).

*Στην κανονική διάρκεια: Κάλιαρι – Πάρμα 1-1, Πάρμα – Κάλιαρι 2-1

*GG στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Βενέτσια. Ντοπιέτα πέτυχε ο Λαπαντούλα μέσα σε τέσσερα λεπτά (14′, 18′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πιερίνι στο 52′.

Μπαίνοντας από νωρίς με άγριες διαθέσεις στο κατάμεστο “Unipol Domus”, η Κάλιαρι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Βενέτσια πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου επικρατώντας με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο 33χρονος Ιταλός (σ.σ. με περουβιανό διαβατήριο) επιθετικός Λαπαντούλα που πέτυχε ντοπιέτα μέσα σε λίγα λεπτά, φτάνοντας παράλληλα τα 24 γκολ στη σεζόν.

Δεν αγχώθηκαν σε κανένα σημείο οι Σαρδηνοί, πέρα από το γκολ που δέχτηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με τη συμπλήρωση των 90′ ο Χρίστοφ έκανε την ανάποδη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ραντούνοβιτς. Πέμπτη σερί νίκη για την Κάλιαρι του πολύπειρου Ρανιέρι, παραμένει αήττητη εντός έδρας από την 1η Οκτωβρίου όταν δέχτηκε τέσσερα γκολ από τη Βενέτσια (4-1). Έκτοτε σημείωσε δέκα νίκες και έξι ισοπαλίες στο νησί. Σταθερά εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Φάλκο και Καπραντόσι.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΡΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Βενέτσια. Ο Βάσκες άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 12′, απάντησε για τους φιλοξενούμενους ο Πογιανπάλο (44′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 78′ ο Καμαρά.

Ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς από τις αρχές Απριλίου “τρέχοντας” ένα αήττητο σερί οχτώ αγωνιστικών (6-2-0) που της εξασφάλισε όχι μόνο τη συμμετοχή στα πλέι οφ ανόδου, αλλά την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά αυτών! Στην τελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας προσπέρασε το εμπόδιο της Βενέτσια στο “Ennio Tardini” (2-1) και, παράλληλα, εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Σουντιρόλ στην έδρα της αδιάφορης Μόντενα (2-1) σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση, ισοβαθμώντας με την αποψινή αντίπαλό της Κάλιαρι (σ.σ. υπερτερούσε στις μεταξύ τους μάχες).

Το συγκρότημα του Πέκια γνώρισε μόλις μία ήττα σε οχτώ εκτός έδρας αγωνιστικές από την Κόμο (2-0) στις 18 Μαρτίου (τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες). Άλωσε για τελευταία φορά την έδρα της Κάλιαρι στις 9 Μαΐου 2013 (1-0), έκτοτε σημείωσε δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες (σ.σ. δέχτηκε γκολ σε όλες). “Θέλω από τους ποδοσφαιριστές μου να αγωνιστούν με καθαρό μυαλό, η αποφασιστικότητα θα παίξει σημαντικό ρόλο”, είπε ο προπονητής Πέκια.