ΚΑΛΙΑΡΙ - ΠΑΡΜΑ Προγνωστικά

*15η αγωνιστική

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Φροζινόνε. Ο Λουβούμπο άνοιξε το σκορ στο 14′, ανέτρεψαν τα δεδομένα για τους γηπεδούχους οι Ροντέν (32′) και Ινσίνιε (67′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λαπαντούλα με πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέταρτη σερί ισοπαλία για την Κάλιαρι που πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε εννέα αγωνιστικές (1-5-3): Αυτή με αντίπαλο την Μπρέσια (2-1 εντός) στις 15 Οκτωβρίου. Προηγήθηκε στην έδρα της πρωτοπόρου Φροζινόνε την προηγούμενη βδομάδα και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 67′ με ασύλληπτο γκολ του Ινσίνιε. Στην εκπνοή των καθυστερήσεων ο Λαπαντούλα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Ήταν το 5ο γκολ για τον 32χρονο Ιταλό επιθετικό. Τρεις βαθμούς πίσω από τη ζώνη των πλέι οφ ανόδου βρίσκεται στο συγκρότημα του Λιβεράνι, έχει απολογισμό 1-2-2 στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές στη Σαρδηνία: Δέχτηκε γκολ σε όλες (σύνολο οχτώ), πέτυχε τουλάχιστον ένα στις τέσσερις (σύνολο πέντε). Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζουν Μανκόσου και Ρογκ που τέθηκαν νοκ άουτ. Ετοιμοπόλεμοι οι Φάλκο και Γκολντανίγκα.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 1,5 ημίχρονο στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΡΜΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από τη Μόντενα. Οι Φαλτσινέλι (18′) και Μπονφάντι (26′) σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βάσκες με πέναλτι στο 71′.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μόλις στο 26′, βλέποντας τη Μόντενα να σκοράρει δύο φορές σε διάστημα οχτώ λεπτών στις ισάριθμες ευκαιρίες εντός εστίας που κατέγραψε στο πρώτο ημίχρονο. Μείωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι στο 71′ και πίεσε για την ισοφάριση, αναγκάζοντας σε δέκα (!!) αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάποιες ιδιαίτερα εντυπωσιακές.

Κάπως έτσι το συγκρότημα του Πέκια έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί που “έτρεχε” στο “Ennio Tardini”, μένοντας στο -4 από τη 2η θέση που οδηγεί απευθείας στη Σέριε Α. Στις έξι συνολικά εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν οι “κροτσιάτι” πανηγύρισαν μία νίκη (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες): Δεν σκόραραν στις τέσσερις, ενώ δέχτηκαν γκολ σε ισάριθμες. Στη μακρά λίστα απόντων προστέθηκε και ο Σομ.