* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Αρούκα στα 14 τελευταία μεταξύ τους (9-5-0).

* Στο 1ο γύρο (16/12): Αρούκα – Ζιλ Βισέντε 3-0

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μορεϊρένσε. Ο Γκμπαν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 38ο λεπτό.

Ιδανικό το ντεμπούτο του κόουτς Μαρέκο για τους “κόκορες”, με το σαββατιάτικο διπλό σταμάτησαν το αρνητικό σερί (0-3-4) για να βρεθούν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Παθητικό το πλάνο της Ζιλ Βισέντε, έδωσε μπάλα στον αντίπαλο (30% κατοχή), αλλά ήταν περισσότερο επικίνδυνη παίζοντας στο χώρο στο πρώτο ημίχρονο. Απείλησε σε δύο περιπτώσεις μεταβάσεων, αλλά πήρε προβάδισμα με κεφαλιά σε κόρνερ. Επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων το δεύτερο ημίχρονο, δίχως όμως την καθαρή ευκαιρία, η μοναδική τελική της Ζιλ Βισέντε μετά την ανάπαυλα ήταν και η πιο επικίνδυνη.

“Πολύ δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος μας, όπως και την περασμένη εβδομάδα. Είναι άλλος ένας τελικός.” δήλωσε ο κόουτς Μαρέκο.

Στα αγωνιστικά νέα, ο έμπειρος στόπερ Φερνάντες, που έχασε εκτάκτως το προηγούμενο παιχνίδι, παραμένει εκτός, όπως και ο ρολίστας Μορέιρα (εξτρέμ).

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ρίο Άβε. Ο Ζοκά (36’) άνοιξε το σκορ για την Ρίο Άβε και ο Μουχίκα (47’) ισοφάρισε για την Αρούκα.

Σπάνιο φαινόμενο οι ισοπαλίες για τους “αρουκένσες”, πρώτη για το 2024 αυτή της περασμένης Παρασκευής στο Βίλα-ντο-Κόντε. Μετά από 9/12 νίκες με τις οποίες πλασαρίστηκε στην 6η θέση, η οποία είναι στόχος του συλλόγου καθώς προσφέρει απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του επόμενου Λιγκ Καπ.

Επικίνδυνη από νωρίς στο “Ντος Άρκος” η Αρούκα, με τις γνωστές της “φαρμακερές” αντεπιθέσεις άγγιξε το προβάδισμα σε τρεις περιπτώσεις. Τελικά χτυπήθηκε η δική της άμυνα με κάθετη πάσα στον χώρο για το 1-0, στην πρώτη φάση της Ρίο Άβε.

Δυνατή η επιστροφή της από την ανάπαυλα, πεισματάρης ο Σιλά, δημιούργησε για το 20ο γκολ του Μουχίκα στη Liga Portugal, για το οποίο ωστόσο φέρει μεγάλη ευθύνη ο γηπεδούχος κίπερ. Διελκυστίνδα το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ουδείς συμβιβάστηκε με την ισοπαλία. Η Ρίο Άβε είχε τρία ακυρωθέντα γκολ ως offside και δοκάρι σε μακρινό σουτ, δραστήρια η Αρούκα (13 τελικές), αλλά δίχως τη μεγάλη ευκαιρία ανατροπής.

“Έχει προσωπική συναισθηματική φόρτιση η επιστροφή, αποκλειστικά για μένα, όχι για την ομάδα. Προφανώς, τρέφω στοργή για τον κόσμο της Ζιλ Βισέντε, αλλά αυτό είναι ένα παιχνίδι που θέλω να κερδίσω όπως κάθε άλλο.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα που είναι γεννημένος στο Μπαρσέλος και πέρσι τελείωσε την σεζόν εκεί.

Στα αγωνιστικά νέα, ερωτηματικά οι Γκάλοβιτς (στόπερ) και Εσγκάιο (δεξί μπακ) που έχασαν το προηγούμενο παιχνίδι.